פסק דין: פיצוי חריג של מיליון שקל פיצוי לעובדת שהבוס ניצל אותה מינית

בית הדין האזורי לעבודה קבע פיצוי חריג, חסר תקדים, לעובדת בחברת הסעות שנוצלה מינית על ידי המנהל. הדיון בבית הדין נחלק לשניים: תחילה ניתנה החלטה בשאלה האם היתה הטרדה מינית; ואחר כך ניתן פסק דין בשאלת הנזק.

ניצול יחסי מרות

בית הדין הדגיש את הפרש הגילאים ובעיקר הוותק השונה במקום העבודה, שהיה בין התובעת לנתבע, בעת היכרותם. התובעת אישה צעירה שהייתה אז כבת 27. לעומתה, הנתבע, סדרן רציפים, עובד ותיק שעבד אותה עת כבר למעלה מ-15 שנה. בשל תפקידו הכיר את בעלי התפקידים בתחנה המרכזית ואלה הכירו אותו. היכרות זו אפשרה לו למעשה לערוך שינויים בתנאי עבודת התובעת, למשל הוספת נסיעות שהגדילה את שכרה.

יכולת להשפיע על תנאי העבודה

התובעת חשה כי לנתבע יכולת לשפר את תנאי עבודתה לפגוע בה ואמרה כמה פעמים בעדות: הוא יכול לפגוע לי במשכורת או בפרמיה, כי הוא מכיר את כל ה"פונקציונרים" בתחנה.
מדובר בתפיסה סובייקטיבית של התובעת על אודות מרותו של הנתבע ויכולתו להשפיע על תנאי עבודתה לטוב או לרע. תפיסתה הסובייקטיבית של התובעת נתמכה בסממנים אובייקטיביים ונתבססה במציאות בראותה עניינים שפעל בפועל לטובתה.

התובעת היתה פגועה נפשית בגלל פגיעות מיניות קודמות, והתובע ניצל זאת

התובעת הייתה אותה עת צעירה שגיששה את דרכה במקום עבודה חדש שבו חשה כי היא חייבת להצליח. היא נפגעה מינית בילדותה מקרוב משפחה ובנערותה, היו נגיעות מיניות בינה לבין אחיה הצעיר. בנסיבות אלה, הייתה פגיעות גדולה לאין שיעור. התובעת הייתה פגועה נפשית אותה עת והנתבע ניצל מציאות זו. התובעת הפכה למעשה לכלי לספק את תאוותיו של הנתבע.

עוד מפסק הדין:
התלות של התובעת בנתבע והאובססיה שגילה הנתבע לתובעת לאחר שזו ביקשה לנתק את הקשר, מצביעים כי שניהם לקו בעיוורון חושים. אכן התובעת הייתה אותה עת חולה, מצבה זה מנע ממנה לראות נכוחה את הדברים. הנתבע בחושיו זיהה את חולשתה וידע לנצלה תוך שהוא משים עצמו כמי שדואג לה ולרווחתה.
הרופא שטיפל בתובעת העיד שהיתה לה הערכה עצמית נמוכה במיוחד וכי "אם כלב" היה מסתכל עליה ברחוב היא הייתה מאושרת: "היא חשבה שזה מה שמגיע לה, אם כלב ברחוב היה מסתכל עליה היתה אומרת איזה מזל שהוא הסתכל עלי".

האם לפנינו רומן לגיטימי בין שני בגירים?

הנתבע העיד, כי הוא קשור לאשתו והיא האישה האחת בחייו: "אישה אחת יש לי בחיי, זו אשתי". התובעת היתה בחגים עם משפחתו. הם קנו זה לזו מתנות קטנות. הוא מסר לה ריהוט לבית ששכרה. אשתו בישלה לה אוכל לשבת. הם סעדו יחדיו במסעדות. היא השתתפה במסיבת יום הולדת לבתו וקנתה קנתה עבורו נעליים. התובעת קנתה עבור אשתו מכשיר פן לשיער, שלחה להם ברכה לראש השנה ופרחים ליום הנישואין. התובעת התקשרה אליו כמה פעמים ביום והוא היה לה אוזן קשבת לכל מצוקותיה לאחר שמשפחתה התנכרה לה. התובעת אמרה לו לא פעם כי היא אוהבת אותו.

קיראו עוד באתר של עו"ד מיה צחור:

לטענת הנתבע, כל אלה מצביעים כי היה זה קשר עמוק בין שני אוהבים. רומן שכל אחד מהשותפים לו נהנה ממנו, כל אחד לפי צרכיו. התובעת אישרה כי אכן אמרה לנתבע כי היא אוהבת אותו. היא גם עשתה עבורו ועבור משפחתו דברים שונים. לטענת התובעת היא ישנה אצלו כדי לקיים יחסי מין .

באשר לבישולים שבישלה לה אשתו הרי שאלה נעשו לבקשת הנתבע כדי להסוות את טיב הקשר ביניהם. הוא הביא עמו לדירתה את התבשילים כשהוא מלווה בבתו. אכן קנתה לו חפצים כמו נעליים אבל היה זה על חשבונו ולבקשתו. את הפרחים קנתה ליום הנישואין שלהם לבקשתו: "כדי לשמר את ההחלטה של הנתבע שאני צריכה להיות חברה של אשתו בשביל שאני אוכל להיות זמינה מתי שהוא רוצה. כל זה היה בשביל זה".

בית הדין:
כדי להצניע הקשר המיני מעיני אשתו הביא הנתבע לתובעת דברי מאכל שבישלה אשתו, דרש ממנה לקנות פרחים ליום נישואיו ולשלוח אותם לאשתו והכל כדי לכסות את טיב הקשר, כדי שייראה כקשר חברי בין משפחתו לתובעת, שזקוקה לעזרתם. כך הוא יוכל ליהנות מכל העולמות, להמשיך לשמר את ביתו ומשפחתו ומאידך גיסא ליהנות מנעוריה וגופה של התובעת כל אימת שיתקפנו יצרו.
הדברים נעשו באופן חולני ומתוך רצון ומטרה שתהיה זמינה לו ולגחמותיו. מדובר היה ביחסי מין פרועים באוטובוס ובמקומות נוספים שאין לנו צורך לפרטם. הטענה כאילו מדובר ביחסי אהבה בין שני בגירים אינה מקובלת עלינו.
אין מדובר ביחס בין בני זוג שיש ביניהם אהבה, אחווה, רעות ושלום ושכרתו ברית גורל בין שתי נשמות שמחפשות את דרכן בעולם. אין כאן דאגה כנה ואמיתית לבן הזוג מתוך נאמנות וקשירת עתיד משותף. התובעת והנתבע לא הופיעו כבני זוג בציבור, אלא הסתירו את הקשר ביניהם מפני משפחתה ומפני משפחתו כמו גם מפני אגד מקום העבודה.
הנתבע יכול וצריך היה לדווח לממונים עליו אודות הקשר עם התובעת, אבל בחר שלא לעשות כן. והוא גם לא פעל כדי להפסיק את המציאות בה הוא ממשיך לעבוד במקום, בו יש לו השפעה ממשית על עבודתה של התובעת. אילו עשה כל זאת כאמור, ייתכן שמסקנתנו היתה משתנה.

אז מה אם התובעת הבינה רק בדיעבד את הקשר הפגום

נכון שהתובעת הבינה את הדברים לאשורם רק בשלב מאוחר יותר ובזמן אמת עמדתה היתה אחרת, אך אין בכך לשנות את המציאות. התובעת עמדה על כך שאין לראות בנתבע באותה תקופה כבן זוגה והיא הסבירה שלא סיפרה על כך לאיש כיוון שחשבה שזה לא בסדר.

התלות של התובעת בנתבע והאובססיה שגילה הנתבע לתובעת לאחר שזו ביקשה לנתק את הקשר, מצביעים כי שניהם לקו בעיוורון חושים. אכן התובעת הייתה אותה עת חולה, מצבה זה מנע ממנה לראות נכוחה את הדברים. הנתבע בחושיו זיהה את חולשתה וידע
לנצלה תוך שהוא משים עצמו כמי שדואג לה ולרווחתה.
הרופא שטיפל בתובעת העיד שהיתה לה הערכה עצמית נמוכה במיוחד וכי "אם כלב" היה מסתכל עליה ברחוב היא הייתה מאושרת: "היא חשבה שזה מה שמגיע לה אם כלב ברחוב היה מסתכל עליה היתה אומרת איזה מזל שהוא הסתכל עלי".

הטרדות מיניות לאחר שהתובעת דרשה להפסיק את הקשר

לאחר כשנתיים גילו הוריה ואחיה של התובעת את היחסים האסורים עם הנתבע ושיכנעו אותה להפסיק את הקשר. היא דרשה ממנו להפסיק ליצור קשר עמה, אך הוא באופן אובססיבי המשיך לעקוב אחריה, להתקשר לטלפון שלה להצטרף לנסיעות שלה ולהגיע לדירתה. הוא שלח לה מסרונים רבים שכללו ביטויים מיניים בוטים. היה זה לאחר שהתובעת מסרה מפורשות, כי אינה רוצה קשר עמו. צווי הרחקה שהוצאו לבקשת התובעת לא עצרו את הנתבע שהמשיך במעלליו ובהצעות ובניסיונות ליצור קשר עם התובעת וקשר מיני בפרט.

הוכחה נכות נפשית

מונתה מומחית פסיכיאטרית מטעם בית הדין שקבעה כי התובעת סובלת מהפרעה נפשית פוסט טראומתית האופיינית לקורבנות תקיפה מינית והטרדות מיניות, עם אלמנטים ברורים חרדתיים ודיכאוניים.
מערכת היחסים של התובעת עם הנתבע הותירה את התובעת עם פגיעה בדימוי העצמי, בביטחון וביכולות. כמו כן ציינה כי קיימים תסמינים פוסט טראומתיים ברורים של חודרנות בחשיבה, בזיכרון ובצורה של פלאשבקים. התובעת שרויה בחרדה ובפחד, ממעטת לצאת מביתה, סובלת מהפרעות בשינה ומדיכאון ואף קיבלה טיפול תרופתי נגד דיכאון במשך כשנה. היא מתקשה ליצור קשרים בין אישיים, ובפרט קשר זוגי בעל משמעות. מתקשה לשמור על קשיים חברתיים והתרחקה מחברותיה.
כמו כן, השתייכותה של התובעת לחברה הדתית מעצימה את תחושת הפגיעה, הבושה וההשפלה שחשה בעקבות האירועים. לסיכום סברה המומחית כי נכותה הנפשית הכוללת של התובעת הקשורה במצבה 30% כאשר שליש משיעור זה יש לייחס לניצול המיני שעברה כילדה. לפיכך, שיעור הנכות שיש לייחס לאירועים נשוא תובענה זו, עומד על 20%.

נכות תיפקודית

לצורך זה יש לבדוק את תפקודו של הנפגע, כישוריו וסגולותיו, רמת השכלתו, תחומי עיסוקו ועוד היבטים, שאינם בתחום מגבלותיו הרפואיות. התובעת החליפה שמונה מקומות עבודה מאז שסיימה את עבודתה באגד. נתון זה אינו מצביע על יציבות כפי שטוען הנתבע. אף בביטוח הלאומי נקבעה לתובעת דרגת נכות יציבה בעקבות האירועים נשוא התובענה בשיעור 27% המצביעה על פגיעה בכושר התפקוד.
בנסיבות אלה הנכות התפקודית היא 20%.

נזק לא ממוני – פיצוי בגין כאב וסבל 200,000 שקל

על פי ההלכה הפסוקה ישנו קושי מהותי בהנחה, כי פיצוי כספי בגין כאב וסבל יוכל
להחזיר את המצב לקדמותו ולהעמיד ניזוק באותו מצב, בו הוא היה נתון לולא מעשה
הנזק – ולפיכך רכיב זה נועד להציע לו אמצעים להקלת סבלו. ככלל הפיצוי ברכיב זה נפסק על סמך אומדנה, ותוך התחשבות בכלל נסיבותיו של המקרה לרבות:

 • מהות העוולה.
 • חומרת המעשים. סוג ההטרדה המינית וחומרתה, נסיבות ביצועה, היקפה.
 • האם נגרם נזק מוחשי דוגמת צורך בהחלפת התפקיד או מקום העבודה.
 • תוצאות הפגיעה.
 • הטיפול הרפואי או הנפשי שהנפגע נזקק לו.
 • ההשפלה והעלבון שנגרמו לנפגע.
 • הסבל בעבר ובעתיד.
 • שיעור הנכות.
 • האם נגרם נזק נפשי – גם אם לא הגיע לכדי נכות.
 • גילו של הנפגע.
 • הנזק שנגרם בגין פגיעה באוטונומיה ובכבוד בניגוד לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו.
 • הצורך בהרתעה מפני ביצוע מעשים המהווים הטרדה מינית.
 • הצורך במסר חברתי חד משמעי כי מדובר בתופעה פסולה.
 • חומרת הפגיעה הלא ממונית הנובעת מהטרדה מינית.
 • במסגרת קביעת הפיצוי בגין רכיב זה, ראוי לתת משקל גם לסבל שנאלצה לעבור התובעת בחשיפת המעשים, בחקירה משטרתית ובהליך משפטי ארוך.


בשים לב לכל אלו, לנסיבות המקרה ולחומרת המעשים, ומשהוכח בפנינו כי התובעת, כיום בת 39, עדיין סובלת מדימוי עצמי נמוך, לא הצליחה למסד קשר זוגי וסובלת מבעיות ביצירת קשרים בין אישיים- חברתיים ומחוסר יציבות תעסוקתית, הגענו למסקנה כי יש לפסוק לתובעת פיצוי בראש נזק זה בסך של 200,000 שקל.

בנוסף נפסקו לתובעת בהתאם לחוות הדעת הנפשיות: הפסדי השתכרות לעבר 257,668 שקל, גריעה מכושר השתכרות 486,049 שקל, הפסד פנסיה 92,964 שקל, עזרת הזולת 20,000, הוצאות רפואיות 23,350 שקל. בסך הכול התובעת זכאית לפיצוי בסך 608,712 שקל, שהם 1,031,080 שקל בניכוי מה שקיבלה התובעת מהמוסד לביטוח לאומי.

מה ההגדרה של הטרדה מינית בעבודה

כשעובדת במקום העבודה מרגישה הטרדה, השאלה הראשונה היא האם זו בכלל הטרדה מינית לפי החוק למניעת הטרדה מינית. אם זו   המשך קריאה »

ייעוץ משפטי הטרדה מינית בעבודה

בעמוד זה הסבר על מטרת הייעוץ המשפטי גם למתלוננים/ות וגם למי שנגדם מוגשת תלונה על הטרדה מינית בעבודה.  יש לי   המשך קריאה »

מעסיק זה לא בית משפט (אבל אין לו ברירה)

בית הדין הארצי לעבודה: "התוצאות הקשות הנובעות מייחוס כותרת של ביצוע עבירת מין או עוולת מין, ולו כזו שנמצאת ברף   המשך קריאה »

הטרדה מינית מילולית: התייחסויות מיניות חוזרות

כשאני כותבת מכתב למעסיק או ממונה ובו אני מפנה את תשומת ליבו לכך שהטריד עובדת שלו מינית, משום שבישיבה של   המשך קריאה »

הצעות חוזרות בעלות אופי מיני: מתי זו הטרדה מינית

יש שש הגדרות למה נחשב להטרדה מינית לפי החוק למניעת הטרדה מינית: סחיטה באיומים לביצוע מעשה מיני, מעשה מגונה, הצעות   המשך קריאה »

ומה אם זו רק הצעה מינית אחת ויחידה?

בחוק למניעת הטרדה מינית כתוב שרק הצעות חוזרות בעלות אופי מיני ייחשבו להטרדה מינית. הגדרה נוספת של החוק למניעת הטרדה מינית היא:   המשך קריאה »

פסק דין בתביעה שייצגתי: מעסיק ישלם פיצוי חסר תקדים על פגיעה בכבודו של עובד וגם יחזיר אותו לתפקידו

בית הדין פסל את החלטת מנכ"ל החינוכית להעביר עובד מתפקידו, בשל אות הקלון שדבק בו כאילו ביצע הטרדה מינית והפגיעה   המשך קריאה »

התייחסות מבזה או משפילה ביחס למיניות או לנטייה מינית: הסבר ופסקי דין

שש הגדרות להטרדה מינית בחוק למניעת הטרדה מינית. עמוד זה מוקדש להסבר על ההגדרה החמישית והיא: "התייחסות מבזה או משפילה   המשך קריאה »

פסק דין: אמירה גסה אחת אינה סיבה לפיטורים

עובדות פסק הדין בקצרה: התובע שימש מאמן שחיה של קבוצת הבוגרים של הנתבעת, במשך 14 שנה.  במקביל להליכים לחידוש חוזה   המשך קריאה »

פסק דין: לא כל אמירה גסת רוח ושוביניסטית היא הטרדה מינית

פסק דין של בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב (אוגוסט 2016) עסק באמירות של מנהל כלפי עובדת וקבע כי הן   המשך קריאה »

300,000 שקל לעובדת על סביבת עבודה רוויית תכנים מיניים

העובדת, מזכירה רפואית בבית חולים שבבעלות המדינה, עבדה בכפיפות למנהל במשך כ-8 שנים. כשנה לאחר תחילת עבודתם המשותפת החל המנהל   המשך קריאה »

בעילה אסורה בהסכמה, אונס ומעשי סדום – האם נכללים בהגדרות ההטרדה המינית?

בחוק למניעת הטרדה מינית מופיעות ההתנהגויות המהוות הטרדה מינית בעבודה: סחיטה באיומים לביצוע מעשה מיני, מעשה מגונה, הצעות חוזרות בעלות   המשך קריאה »

ניצול יחסי מרות

רבות מהפונות אליי מגיעות עם סיפור על קשר בהסכמה עם הבוס. לכאורה רומן. בוס, עובדת, קשרי מין ולעיתים קשרים גם   המשך קריאה »

רומן בעבודה או ניצול מרות?

כלל הוא שמתלוננת הטוענת להטרדה מינית במקום העבודה תידרש להוכיח קיומן של התנהגויות חוזרות בעלות אופי מיני, וכי הראתה למטריד   המשך קריאה »

ניצול יחסי מרות האם צריך להוכיח פחד

טור דעה מאפריל 2014 בעקבות חשיפת החקירה נגד סילבן שלום. כלי התקשורת שפרסמו את גרסתה של המתלוננת נגד סילבן שלום שלחו   המשך קריאה »

300,000 שקל פיצוי לעובדת סיעודית שנאנסה על ידי מעסיקה

בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע קיבל במלואה תביעה כספית של עובדת סיעודית, אזרחית מולדבה, שטענה להטרדה מינית בעבודה, מעשים   המשך קריאה »

פסק דין: פיצוי של 40,000 שקל לעובדת סיעודית על הטרדה מינית

"גרסה מתפתחת אופיינת לנפגעי עבירות מין. יש לשרש את השיח על 'דרך נכונה', 'רצויה' או 'מקובלת' להתמודד עם פגיעה מינית.   המשך קריאה »

פסק דין: גידופים מיניים אינם "מעשה קונדס"

בפסק הדין (27.8.18, השופט אורן שגב) נדונו השאלות הבאות: האם התובע נחשף להטרדות מיניות מצד עובד הנתבעת? האם הנתבעת פעלה בעניין בהתאם   המשך קריאה »

פסק דין: האם מתירנות מינית מצד תובעת רלוונטית בשאלה אם היתה הטרדה מינית

עובדת הגישה תביעה נגד החברה המעסיקה, חברה המפעילה מרפאות שיניים ונגד רופא השיניים מנהל המרפאה. העובדת הועסקה כמנהלת מרפאה. בית   המשך קריאה »

הטרדה מינית: ההקשר הפסיכולוגי של ניצול יחסי מרות

במרס 2008 ארגנתי כנס לציון 10 שנים לחוק למניעת הטרדה מינית בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית, במסגרת הקליניקה שניהלתי לזכויות נשים   המשך קריאה »

הטרדה מינית: מהי התנכלות

החוק למניעת הטרדה מינית אוסר התנכלות. התנכלות מוגדרת כפגיעה מכל סוג שהוא שמקורה בהטרדה מינית, או בתלונה או בתביעה, שהוגשו   המשך קריאה »

הטרדה מינית מהי מסגרת יחסי עבודה?

כשמדובר בהצעות מיניות חוזרות או בהתייחסויות מיניות חוזרות, התנהגות המציע תיחשב להטרדה מינית גם אם העובד לא הראה כי אינו   המשך קריאה »

הטרדה מינית בעבודה – שאלות ותשובות

כל האינפורמציה בהרחבה על הטרדה מינית במקום עבודה, מאמרים והסברים מהניסיון, כתבתי בדף הראשי הטרדה מינית בעבודה. כאן ריכזתי שאלות נפוצות   המשך קריאה »

הטרדה מינית בעבודה מה אפשר לעשות

ארבע אפשרויות עומדות בפני נפגעי הטרדה מינית במקום העבודה והם יכולים לממש את כולן: תלונה על הטרדה מינית אצל המעביד,   המשך קריאה »

תביעה כספית על הטרדה מינית בעבודה – הפיצוי

120,000 שקל זהו סכום הפיצוי המירבי ללא הוכחת נזק שאפשר לתבוע בבית הדין לעבודה בתביעה על הטרדה מינית במקום העבודה.   המשך קריאה »

הטרדה מינית: למה תביעה כספית ולא משטרה

מאמר זה כתבתי בדצמבר 2013, בעקבות סגירת תיק החקירה נגד העיתונאי עמנואל רוזןקול דממה דקה זה אנדרסטייטמנט לאוושת סיומה של פרשת   המשך קריאה »

מדוע הגשת תביעה כספית עדיפה לעיתים על תלונה במשטרה

כאשר מתלוננת באה אליי עם סיפור של הטרדה מינית, ואני פורשת לפניה את האפשרויות העומדות בפניה במקרה של הטרדה מינית   המשך קריאה »

הליכי הדיון בתביעות נזיקיות על הטרדה מינית

החוק למניעת הטרדה מינית מאפשר לתבוע, בנוסף לפיצוי ללא הוכחת נזק על הטרדה מינית בסכום של 120,000 שקל, פיצוי נזיקי    המשך קריאה »

הטרדה מינית: מה בין דרישה כספית לסחיטה

במאמר שפורסם ב"הארץ" (25.10.06), שכותרתו "לא כולן שוות 50,000", הסברתי שדרישה לפיצוי כספי בגין הטרדה מינית, אינה בהכרח סחיטה. החוק   המשך קריאה »

פשרה כספית עם מקום העבודה והמטריד

בדרך כלל לפני שמגישים תביעה אזרחית יש פנייה מוקדמת לצד השני, שלאחריה מוחלט אם לגשת לערכאות. הפנייה המוקדמת יכולה להניב   המשך קריאה »

פיצוי כספי, לא דמי שתיקה

מה זה בעצם משא ומתן לפשרה כספית על הטרדה מינית, מה היתרונות לנפגע/ת ההטרדה המינית. אין ממש בביקורת הציבורית כאילו   המשך קריאה »

גישור בעניין הטרדה מינית הזדמנות לתיקון

במסגרת עיסוקי בתחום אני מגישה תביעות על הטרדה מינית בבתי הדין לעבודה, לפיצוי כספי או לצווים מבית הדין נגד התנכלות   המשך קריאה »

עזיבת מקום העבודה בגלל תלונה על הטרדה מינית

החוק למניעת הטרדה מינית מגדיר מהי הטרדה מינית וגם נותן אפשרויות לפעולה: תלונה על הטרדה מינית במקום העבודה, תביעה כספית   המשך קריאה »

ראיות בתביעת הטרדה מינית

כשאני מבררת בפגישת הייעוץ אם יש ראיות להטרדה המינית הנטענת, התשובה היא בדרך כלל מחקתי הכול. מוחקים כי הממונה דרש למחוק, או   המשך קריאה »

בג"ץ: עובדת שהוטרדה והתפטרה זכאית לזכויות כאילו פוטרה

בצעד נדיר ביטל בית המשפט העליון (פברואר 2019) פסק דין של בית הדין הארצי לעבודה, שקבע כי עובדת שהתפטרה בשל   המשך קריאה »

בירור תלונה על הטרדה מינית שלב אחר שלב

היגשת תלונה על הטרדה מינית?הוגשה נגדך תלונה על הטרדה מינית?איך זה אמור להתנהל, מה חובות המעסיק. בעמוד הזה הבאתי את   המשך קריאה »

בירור הטרדה מינית בלי תלונה, בשל שמועה

נניח יש שמועה במקום העבודה שממונה מנהל מערכת יחסים אישית עם עובדת הכפופה לו. אם הוא לא מדווח על הקשר   המשך קריאה »

20,000 שקל פיצוי על אי בירור תלונה על הטרדה מינית

עורכת דין במשרד עורכי דין הגישה תביעה כספית נגד שותף במשרד עורך דין ששם עבדה. התביעה הוגשה על כך שהמשרד   המשך קריאה »

מתי אפשר לתבוע את מקום העבודה המעסיק על הטרדה מינית

עובדים ועובדות המתלוננים על הטרדה מינית בעבודה מבקשים לתבוע פיצוי כספי על ההטרדה המינית עצמה ועל הנזק שנגרם להם. למשל: נזק נפשי,   המשך קריאה »

אחראית חיצונית לבירור תלונות על הטרדה מינית

במסגרת עבודתי והתמחותי בנושא הטרדה מינית בעבודה אני מציעה את עצמי לתפקיד אחראית (ממונה) במקומות עבודה לבירור תלונות על הטרדה   המשך קריאה »

הטרדה מינית: כשמעסיק לא ממלא חובותיו

שורה של חובות מוטלות על המעסיק – מקום העבודה מכוח החוק למניעת הטרדה מינית והתקנות למניעת הטרדה מינית. קיראו כאן   המשך קריאה »

הטרדה מינית הפרת חובות מעסיק: בית הדין חייב תובע להגיש תביעה גם נגד המטרידה

החוק למניעת הטרדה מינית נותן לנפגע/ת הטרדה מינית אפשרות לנקוט בהליכים משפטיים שונים לפי בחירתו/ה: נקיטת הליך פלילי; תלונה במקום   המשך קריאה »

תפקיד בית הדין בהנחלת נורמות למניעת הטרדה מינית

מיד לאחר פרסום פסק הדין בעניין ניצול יחסי מרות (מרס 2008) הירצתה השופטת (כתוארה אז) ורדה וירט לבנה, המשמשת היום   המשך קריאה »

התיישנות בתביעות על הטרדה מינית

עד ליום 1 בינואר 2012 היתה ההתיישנות על תביעות מכוח למניעת הטרדה מינית – שלוש שנים בלבד. הגבלת ההתיישנות בתביעות   המשך קריאה »

פיצוי לעובדת שהועברה מתפקידה כי המנהל נמשך אליה

פיצוי של 100 אלף שקל נפסק לסגנית מנהל בבית ספר חרדי שהועברה מתפקידה בשל משיכה של המנהל אליה ולחציה של   המשך קריאה »

הטרדה מינית בהייטק

העיתון דה מארקר פירסם כתבת עומק בנושא הטרדות מיניות בהייטק הישראלי. בדף זה אביא ציטוטים עיקריים שלי מתוך תשובות לשאלות   המשך קריאה »

החוק והתקנות למניעת הטרדה מינית

בקישורים הבאים תוכלו לעיין בחוקים ובתקנות למניעת הטרדה מינית בעבודה, התשנ"ח – 1998. החוק למניעת הטרדה מינית התשנ"ח – 1998 חוק   המשך קריאה »

החוק למניעת הטרדה מינית – נוסח החוק

חוק למניעת הטרדה מינית תשנ"ח 1998מטרת החוק1. חוק זה מטרתו לאסור הטרדה מינית כדי להגן על כבודו של אדם, על   המשך קריאה »

תקנות למניעת הטרדה מינית ותקנון הטרדה מינית

תקנות למניעת הטרדה מינית (חובות מעביד), תשנ"ח-1998* בתוקף סמכותי לפי סעיפים 7(ד) ו-13 לחוק למניעת הטרדה מינית, תשנ"ח-1998 (להלן –   המשך קריאה »

קרא לעובדת זנזונת וישלם 50,000 שקל פיצוי

נפסק פיצוי של 50 אלף שקל על הטרדה מינית לעובדת במועצה מקומית, שטענה כי גזבר המועצה כינה אותה בכמה הזדמנויות   המשך קריאה »

שתיית אלכוהול מגופה של מלצרית (באדי שוט) – הטרדה מינית

מנהל בר בתל אביב קרא למלצרית בסיומה של המשמרת והזמין אותה, מול לקוחות הבר שאיתם התיידד באותו הערב, לעשות עמם   המשך קריאה »