לפניות

חוק עבודת נשים מעניק הגנה לנשים בהריון מהחודש הששי לעבודתן במקום העבודה וקובע כי אסור לפטרן אלא באישור משרד הכלכלה (משרד התמ”ת). 

לכל המאמרים ופסקי הדין על
פיטורים בהריון 

ומה קורה אם העובדת בהריון ולא עבדה ששה חודשים? מותר לפטר ובלבד שמסיבות ענייניות ולא משיקולים פסולים

מקום עבודה מעסיק עובדת כמה חודשים, אינו מרוצה ממנה ומחליט לפטרה. ששה חודשים הם זמן מספיק כדי להתרשם מעובדת. אם מעביד מחליט לפטר עובדת בתקופה זו, גם אם היא בהריון, אין בכך פגם. מה אלו סיבות ענייניות? אי שביעות רצון, היעדר כימיה, אפילו קיצוצים.  

מהו שיקול פסול בפיטורים בהריון?

אם הסיבה לפיטורים היא ההריון, או כדי לעקוף את החובה לפנות למשרד העבודה והרווחה בבקשה להיתר ולהספיק לפטר לפני ששה חודשים, או כי המעסיק כועס שהעובדת התחילה לעבוד ולא סיפרה לו על ההריון או תכנוניה להרות. אלו שיקולים פסולים. אבל בדרך כלל המעסיק לא יגיד לעובדת במפורש שזו הסיבה לפיטורים. מומלץ במקרים אלה של פיטורים בהריון בוותק של פחות מחצי שנה, לקבל ייעוץ משפטי על מנת לבחון את הסיבה לפיטורים, דרכי ההוכחה וסיכויי התביעה.

יש כמה שיקולים ואחד מהם הוא הריון

כשאחד השיקולים לפיטורים הוא הריון – ההחלטה מוכתמת באפליה. לפעמים יש סיבות ענייניות לפטר את העובדת בהריון, אבל בין יתר השיקולים של המעסיק בפיטורים נמצא גם עניין ההריון. ההריון אינו הסיבה היחידה לפיטורים, אבל הוא מכתים את ההחלטה לפטר ולכן יש בכך כדי לבסס טענה של אפליה ואפשר לתבוע פיצוי כספי. מודל ההכתמה אומץ על ידי בית הדין הארצי לעבודה שקבע כי די בכך שהעובד יוכיח שאחד השיקולים עליהם הסתמך המעביד הוא השיקול האסור, הפסול, גם אם שיקול זה לא היה מרכזי או מכריע, כדי לבסס עילת תביעה על אפליה.

לא צריך להוכיח כוונה להפלות

טענה נפוצה של מעסיקים בכתב ההגנה היא שלא היתה להם כוונה להפלות. כך, למשל, מעסיק שלא מקבל לעבודה עובדת בהריון כי הוא חושב שהעבודה לא מתאימה לאשה הרה. לפי פסיקת בית הדין לעבודה, אין לדרוש הוכחת כוונה של המעביד להפלות ודי להראות התנהגות פסולה.

לפני
6 חודשים בעבודה

אחרי
6 חודשים בעבודה

כוונה טובה אינה רלוונטית

נקבע גם שגם כוונה טובה אינה רלוונטית. למשל: תעברי לעבוד קרוב לבית שאז יהיה לך יותר נוח להגיע הביתה בזמן. זאת שעה שהעובדת כלל לא ביקשה זאת ובסופו של דבר קיבלה לניהול סניף חלש יותר של הנתבעת.

כשהשיקולים ענייניים אבל המעסיק ממהר לפטר כדי לעקוף את חוק עבודת נשים

מה קורה כאשר השיקולים לפטר עניינייים, לא קשורים להריון, אבל עיתוי הפיטורים קשור ברצונו של המעסיק להתחמק מן הצורך לקבל היתר לפיטורים, ולפטר לפני ששה חודשים בעבודה. לא מעט מקרים כאלה מגיעים לבתי הדין לעבודה. בפסק הדין בעניין ענבל הראל נגד טקניון גלובל מכתב הפיטורים, כמו גם מכתב הזימון לשימוע, נשלחו לביתה של העובדת בתקופת המחלה סמוך לוותק של ששה חודשים בעבודה.

בפסק הדין התקדימי בעניין מרגלית אפלבוים – ניצה הולצמן, שבו ייצגתי את התובעת, נפסק כי הראיות שנפרשו מוכיחות את רצונה הברור של המעסיקה לעקוף את הוראות חוק עבודת נשים, רצון שהוביל אותה לפטר את מרגלית מספר ימים לפני מלאת שישה חודשים להעסקתה. מדובר בקיום חוזה העבודה שלא בתום-לב. לפיכך הוטל פיצוי כספי בגובה הנזק הממשי של העובדת כתוצאה מפיטוריה. כך שבנוסף לשיקולי הפיטורים יש לבחון את עיתוי הפיטורים ואופן ביצועם.

פיטורי עובדת שניהלה רומן עם הממונה

מגיעות אליי עובדות שמדווחות על רומן עם הממונה. רומן בהסכמה, ללא ניצול קשרי מרות. אין להן טענה של הטרדה מינית.   המשך קריאה »

אין תוקף לוויתור על הזכות לשוויון

פסק דין של בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב קבע כי אין תוקף לחתימה של עובד על מסמך, שבו הוא   המשך קריאה »

אפליה בשל מין והורות

הזכות לשוויון היא זכות חוקתית והיא מעוגנת בחוק שוויון הזדמנויות בעבודה. ה”שוויון” הזה מחזיק מעמד, פחות או יותר, עד שאשה   המשך קריאה »

אפליה בשל גיל

לא רק נשים צעירות מופלות. מגיעות אליי נשים בשנות הששים המוקדמות לחייהן, שקיבלו הודעת פיטורים מהממונה הצעיר שלהן בעבודה. הסיבות   המשך קריאה »

אפליה בקבלה לעבודה

מועמדות לעבודה מרגישות נוח לספר בראיון העבודה שהן בהריון. נכון, החוק מתיר להן לספר על ההריון בחודש החמישי, אין חובה   המשך קריאה »

פס”ד תקדימי: לא צריך לצרף ראיות לכתב התביעה

בכתב תביעה שהיגשתי בינואר 2014 תבעה עובדת פיצוי כספי על אפליה ממעביד שדחה את מועמדותה לעבודה כי סיפרה על הריונה   המשך קריאה »

אפליה על רקע השקפת עולם

בית הדין לעבודה החזיר לעבודה עובדת ששיתפה בפייסבוק תמונות יהודים בשואה לצד תמונות פלסטינים על רקע צוק איתן. העובדת, טכנאית   המשך קריאה »

שאלות על הריון בראיון עבודה

“אני הולכת היום לראיון עבודה וחוששת שידחו אותי כי אני אמא לבן שנתיים וחצי. מותר לשאול אותי בראיון על מצבי   המשך קריאה »

תמשיכו לאסוף ראיות. גם הקלטות

מי שעוסק בתביעות אפליה והטרדה מינית בעבודה יודע שבלי ראיות מאוד קשה להוכיח אפליה. צובעים את הפיטורים או ההחלטות בצבעים   המשך קריאה »

איסור להפלות בשל מקום מגורים

בדצמבר 2014 נוספה לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה עילה חדשה של אפליה אסורה, והיא “מקום מגורים”: מעסיק אינו רשאי להפלות עובד   המשך קריאה »

נדחתה תביעת עובדת שטענה לפיטורים עקב נטייה מינית

בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב דחה תביעה של עובדת, שטענה שפוטרה בשל נטייתה המינית. בית הדין קבע כי התובעת   המשך קריאה »