לפניות

לא פעם קורה שמעביד קורא לעובדת לשיחה שבה הוא מתרעם על היעדרויותיה הממושכות לצורך מחלת ילד. מעבידים גם נמנעים מלקבל אמהות לעבודה עד שהם לא מוודאים מי לוקח אחריות על הילד אם תיעדר, אם יש מטפלת, או סבתא זמינה. זו אכן בעיה, לא לכל הנשים יש בן זוג שיכול לתת כתף, ובטח שלא מימון למטפלת.

כותבת האתר, עו”ד מיה צחור, יותר מ-25 שנות ניסיון בדיני עבודה, אפליה בעבודה, פיטורים בהריון ואחרי חופשת לידה, הטרדה מינית בעבודה. ייעוץ משפטי וייצוג, גישור.
לפניות

אם חד הורית מאזור אשקלון נעדרה בתחילת חודשי עבודתה חמישה ימים בשל מחלת ילדתה התינוקת והחסירה מספר פעמים כמה שעות בשל יציאות מוקדמות או הגעה מאוחרת, בין היתר כי אחיה השמרטף לא הצליח להחליף לילדה חיתול. המעביד, חברה לייבוא ושיווק צעצועים, החליט שדי לו וזימן את העובדת לשיחת פיטורים. את יכולה להתחייב שיש לך גיבוי אם תיאלצי להיעדר? שאלו אותה, אם את אומרת שתמצאי מטפלת אז יש על מה לדבר. העובדת השיבה שהיא לא יכולה לממן מטפלת.

בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע קבע כי:

מקום בו הפסקת עבודה נעשית מסיבות של הורות, אחריות משפחתית וכיו”ב, יחשב הדבר אפליה אסורה. התובעת הינה אם חד הורית אשר הטיפול בביתה נופל באופן בלעדי על כתפיה, היעדרויותיה בנסיבות שכאלו מחוייבת המציאות, מותרת על פי חוק דמי מחלה ומוגנת על פי חוק השוויון. 

בית הדין הוסיף כי הjעדרות עובד מהעבודה יכולה שתצדיק פיטורים אם ההעדרות אינה מוצדקת ונמשכת זמן רב. איסור האפליה מחמת הורות בא לעודד יציאת נשים לשוק העבודה , תוך דחיקת התפיסה הרווחת בנוגע לחלוקת התפקידים במשפחה. הדברים נכונים שבעתיים כאשר מדובר באם חד הורית אשר לה אין בן זוג היכול לקחת חלק במטלות ההוריות. נכון שלמעביד יש אינטרס שהעבודה תתבצע באופן רצוף וסדיר אבל יש להעדיף במקרה זה את האיטנטרס של אם חד הורית.
עוד קבע בית הדין לעבודה כי פיטוריה של התובעת נעשו בניגוד לחוק הגנה על עובדים בשעת חירום שכן פוטרה גם בשל היעדרויותיה בזמן מבצע עופרת יצוקה. 

קיראו עוד באתר של עו"ד מיה צחור:

באשר לגובה הפיצוי בית הדין פסק פיצוי נמוך במיוחד – 5,000 שקל פיצוי על אפליה ו-5,000 שקל פיצוי על פיטורים בעופרת יצוקה. בית הדין הסביר כי התובעת באופן עקבי לא התאמצה לגלות איזו שהיא מחוייבות לעבודה בכלל ומעבר לשעות המקובלות. אפשר היה לצפות כי מי שנושאת בתפקיד של מנהלת חשבונות, שנעדרת תקופה כה ארוכה, תגלה עניין בקורה במקום העבודה מעבר לביקור חד פעמי. 

כמובן שאין בכך כדי לנקות את ההחלטה לפטר את התובעת מהשיקולים הפסולים שהכתימו אותה, אך יש בכך כדי להעמיד את הפיצוי על סכום נמוך וסמלי.

זכויות במהלך הריון

מתי צריך להודיע על ההריון? האם באמת אסור לפטר בהריון? ואם המעסיק מבקש לפטר אשה בהריון, האם יש סיכוי שיקבל אישור ממשרד הכלכלה   המשך קריאה »

מתי להודיע על הריון

עובדת צריכה להודיע למעבידה על הריונה בחודש החמישי להריונה. כמובן שאפשר להודיע גם קודם. מרגע ההודעה אסור למעביד להעסיק את   המשך קריאה »

עבודות אסורות או מוגבלות בהריון

אישה בגיל הפוריות ובהריון לא תיחשף בעבודתה לקרינה, בתקופת ההריון וההנקה, בשיעור העולה על הקבוע בתקנות ולעבודה עם חומרים מסוכנים:   המשך קריאה »

העדרויות במהלך ההריון

היעדרות לבדיקות רפואיות עובדת רשאית להעדר מעבודתה בלא שינוכו משכרה ימי היעדרותה, לשם פיקוח רפואי במשך חודשי ההריון ו/או בדיקות   המשך קריאה »

טיפולי פוריות – שאלות ותשובות

אני בחודש השלישי ובהריון, אני צריכה להודיע בראיון העבודה על כך? לא, לפי החוק והפסיקה לא צריך להודיע על ההריון   המשך קריאה »

למצוא עבודה בהריון

נשים בהריון המחפשות עבודה יודעות שהסיכוי למצוא נמוך. מעסיקים פשוט לא מקבלים נשים בהריון. יש לכך כמה סיבות: עד שהעובדת משתלבת   המשך קריאה »

זכויות לאחר הלידה

על אורכה של חופשת הלידה, מתי צריך להודיע למעביד שחוזרים, הזכות לפיצויי פיטורים כשמתפטרים, על חופשה ללא תשלום ושעת הנקה   המשך קריאה »

חופשת לידה או “תקופת לידה והורות”

חופשת לידה – 26 שבועות, מהם 15 שבועות בלבד בתשלום עובדת זכאית לחופשת לידה בת 26 שבועות, מהם 15 שבועות   המשך קריאה »

התפטרות לצורך טיפול בילד

התפטרה עובדת, תוך תשעה חודשים מהיום שילדה, על מנת לטפל בילדה, יראו את התפטרותה כפיטורים והיא תהא זכאית לפיצויי פיטורים.   המשך קריאה »

זכויות לאחר חופשת הלידה: חופשה ללא תשלום ושעת “הנקה”

הזכות לעבוד שעה פחות (“שעת הנקה”) – מהי משרה מלאה לעובדת העובדת במשרה מלאה זכות לעבוד שעה פחות, מתום חופשת   המשך קריאה »

זכותה של אם לדמי אבטלה

זכאות לדמי אבטלה בעקבות התפטרות לצורך טיפול בילד ככלל, עובדת המתפטרת לצורך טיפול בילד זכאית לפיצויי פיטורים – אך לא   המשך קריאה »

היעדרויות ואיסור פיטורים – זכויות בטיפולי פוריות

היעדרות עקב טיפולי פוריות עובדת העוברת טיפולי פוריות רשאית להעדר מהעבודה לצורך הטיפולים, ובלבד שהודיעה על כך למעביד מראש.  ימי   המשך קריאה »

חופשת אבהות

מליאת הכנסת אישרה (27.6.16) את הצעת חוק עבודת נשים (תיקון מס’ 55) (חופשת אבהות), התשע”ו-2016, שלפיה עובד יהיה רשאי להיעדר עד 5   המשך קריאה »

ייעוץ משפטי בנושא זכויות נשים בעבודה

הייעוץ המשפטי נועד בראש ובראשונה לבחון מהי העילה המשפטית הרלוונטית בנסיבות העובדתיות האישיות. חשוב לקרוא ולהבין, אינפורמציה ברשת לא חסר.   המשך קריאה »

הקלות בחוק עבודת נשים להורים חד הוריים

עבודת לילה הוגדרה בחוק עבודת נשים כפרק זמן בן 11 שעות ובהן השעות שבין 24.00 ובין 06.00, ובחקלאות השעות שבין   המשך קריאה »