יותר מ-25 שנות ניסיון בדיני עבודה, הטרדה מינית בעבודה, אפליה.

פיטורים בגלל העדרויות למחלת ילד – אפליה

פיטורים אחרי חופשת לידה2

לא פעם קורה שמעביד קורא לעובדת לשיחה שבה הוא מתרעם על היעדרויותיה הממושכות לצורך מחלת ילד.

מעסיקים גם נמנעים מלקבל אמהות לעבודה עד שהם לא מוודאים מי לוקח אחריות על הילד אם תיעדר, אם יש מטפלת, או סבתא זמינה. זו אכן בעיה, לא לכל הנשים יש בן זוג שיכול לתת כתף, ובטח שלא מימון למטפלת.

אם חד הורית מאזור אשקלון נעדרה בתחילת חודשי עבודתה חמישה ימים בשל מחלת ילדתה התינוקת והחסירה מספר פעמים כמה שעות בשל יציאות מוקדמות או הגעה מאוחרת, בין היתר כי אחיה השמרטף לא הצליח להחליף לילדה חיתול. המעביד, חברה לייבוא ושיווק צעצועים, החליט שדי לו וזימן את העובדת לשיחת פיטורים. את יכולה להתחייב שיש לך גיבוי אם תיאלצי להיעדר? שאלו אותה, אם את אומרת שתמצאי מטפלת אז יש על מה לדבר. העובדת השיבה שהיא לא יכולה לממן מטפלת.

בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע קבע כי:
מקום בו הפסקת עבודה נעשית מסיבות של הורות, אחריות משפחתית וכיו"ב, יחשב הדבר אפליה אסורה. התובעת הינה אם חד הורית אשר הטיפול בביתה נופל באופן בלעדי על כתפיה, היעדרויותיה בנסיבות שכאלו מחוייבת המציאות, מותרת על פי חוק דמי מחלה ומוגנת על פי חוק השוויון. 

בית הדין הוסיף כי היעדרות עובד מהעבודה יכולה שתצדיק פיטורים אם ההעדרות אינה מוצדקת ונמשכת זמן רב.

איסור האפליה מחמת הורות בא לעודד יציאת נשים לשוק העבודה , תוך דחיקת התפיסה הרווחת בנוגע לחלוקת התפקידים במשפחה. הדברים נכונים שבעתיים כאשר מדובר באם חד הורית אשר לה אין בן זוג היכול לקחת חלק במטלות ההוריות. נכון שלמעביד יש אינטרס שהעבודה תתבצע באופן רצוף וסדיר אבל יש להעדיף במקרה זה את האיטנטרס של אם חד הורית.
עוד קבע בית הדין לעבודה כי פיטוריה של התובעת נעשו בניגוד לחוק הגנה על עובדים בשעת חירום שכן פוטרה גם בשל היעדרויותיה בזמן מבצע עופרת יצוקה. 

באשר לגובה הפיצוי בית הדין פסק פיצוי נמוך במיוחד – 5,000 שקל פיצוי על אפליה ו-5,000 שקל פיצוי על פיטורים בעופרת יצוקה. בית הדין הסביר כי התובעת באופן עקבי לא התאמצה לגלות איזו שהיא מחוייבות לעבודה בכלל ומעבר לשעות המקובלות. אפשר היה לצפות כי מי שנושאת בתפקיד של מנהלת חשבונות, שנעדרת תקופה כה ארוכה, תגלה עניין בקורה במקום העבודה מעבר לביקור חד פעמי. 

כמובן שאין בכך כדי לנקות את ההחלטה לפטר את התובעת מהשיקולים הפסולים שהכתימו אותה, אך יש בכך כדי להעמיד את הפיצוי על סכום נמוך וסמלי.