לפניות

קיראו בעמוד זה:

שש הגדרות מהי הטרדה מינית בחוק למניעת הטרדה מינית. עמוד זה מוקדש להסבר על ההגדרה החמישית והיא: “התייחסות מבזה או משפילה המופנית לאדם ביחס למינו או למיניותו, לרבות נטייתו המינית”.

מהי “התייחסות המופנית לאדם”?

בכתב, בעל פה, באמצעות מוצג חזותי או שמיעתי, לרבות באמצעות מחשב או חומר מחשב, או בהתנהגות. הגדרת המונח “התייחסות” רחבה ביותר ומכילה מכלול של צורות ביטוי: תמונות בעלות אופי מיני התלויות במקום עבודה וכן באמצעות מחשב, למשל עובד המראה לעובדת סרטי פורנו.

אזכיר כי הפסיקה האמריקאית מבחינה בין שני טיפוסי הטרדה מינית: הטרדה שבה מתנים יחסי מין בהטבה (זה תמורת זה) והטרדות מיניות מסוג סביבה עוינת. החוק הישראלי למניעת הטרדה מינית נמנע מיצירת קטגוריות כאלה אלא הגדיר התנהגויות שונות כהטרדות מיניות.

קיראו עוד באתר של עו"ד מיה צחור על הטרדה מינית מילולית:

ההתייחסות המבזה לא בהכרח ישירה, למשל התבדחויות על נשים

גם אם האמירה המטרידה (בדיחות, הערות) לא מופנית ישירות למוטרד – זו הטרדה מינית.
לדוגמא עובדת מספרת בדיחות מיניות במשרד, או מראה סרטי פורנו או כמעט פורנו שקיבלה בוואטסאפ ומעבירה הלאה. או עובד שמסתכל בדסטופ שלו על תכנים מיניים ומי שעובר לידו באופן ספייס יכול לצפות, כולל למשל העובדת שבאה לשאול שאלה ואז הוא מפנה את תשומת לבה לסרטון או תמונה בעלי תוכן מיני. לא בכל המקרים הפנייה הזאת היא ישירות.

בתיק שנדון בבית הדין נדונה טענת עובדת כי בחדר בו שהתה עם חבריה לעבודה הם ניהלו שיחות גברים, דיברו על בגידות, על איך נשים צריכות להיראות וגם שיתפו מחוויותיהם המיניות. התובעת הביעה את מורת רוחה גם בפנייה בעל פה וגם כאשר שמה אוזניות על אוזניה או קמה ועזבה את החדר.

בית הדין קבע כי אמנם ההערות לא כוונו במישרין לעובדת ואולם דפוס התנהגות של הכפפת עובד להערות מיניות וביטויים גסים כחלק ובמסגרת של יחסי עבודה היא התנהגות שיש בה כדי ליצור סביבת עבודה בלתי הולמת ובלתי ראויה. העובדה שהעובד ניסה לשוות לדבריו נופך של צחוק ובדיחות אינה מפחיתה מחומרתן.

מחמאות והערות מיניות, הערות על לבוש ואיפור, “מבט מפשיט”

בתיק שנדון בבית המשפט העליון המטריד אמר למתלוננת שהיא סקסית, דיבר על המראה המלבב הנשקף מכפתור חולצתה ובמהלך עבודה אמר לה שהוא אינו זקוק לעזרתה כמו שהוא זקוק לחברתה הנעימה המפיחה יופי במקום. הוכח כי במהלך עבודתו בבית המשפט נהג המטריד לספר בדיחות ולהעיר הערות בעלות אופי מיני בתדירות גבוהה. בכך, קבע בית המשפט העליון, יצר המערער אווירה עוינת במקום עבודתו והתנהגותו נחשבת להטרדה מינית מסוג התנהגות מבזה ומשפילה.

כותבת האתר, עו”ד מיה צחור, יותר מ-25 שנות ניסיון בדיני עבודה, הטרדות מיניות בעבודה, ייעוץ משפטי וייצוג, גישור, בירור הטרדה מינית במקומות עבודה.
לפניות

המבחן אובייקטיבי

ביטוי מיני אשר טיבו או תוכנו פוגעים בכבודן של נשים באופן אובייקטיבי יכנס בגדר האיסור. כך לדוגמה, כשמדובר בהתייחסות “בעלת אופי מיני מובהק המתייחסת לאיבר אינטימי בגופה של המתלוננת, וככזו היה בה כדי לבזות את המתלוננת ולהשפילה, אין קיומה של העבירה מותנה בתחושתה הסובייקטיבית של הנפגעת”.

גם אם דבריו של העובד התקבלו בהומור על ידי חלק מהעובדים ומהעובדות בסביבתו, די בכך כי מבחינה אובייקטיבית התנהג המערער התנהגות פסולה בעלת אופי מיני על מנת להרשיעו בהטרדה מינית. הטרדה מינית אינה מקבלת הכשר נורמטיבי משום שהדברים נאמרו לכאורה בצחוק, או משום שבמקום העבודה מקובלת התנהגות חופשית בתחום המין.

איך לבחורה צעירה כמוך קר? 
אני חנוק בלעדייך, את כמו חמצן בשבילי.
תסתובבי – תראי איזו שמלה יפה!

בית הדין קבע על הדברים הנ”ל :
לא כל אמירה גסת רוח ושוביניסטית היא הטרדה מינית

מנהל אומר לעובדת: “גם אם אני יאנוס אותך…את לא תדברי עם אף אחד”

מעביד אומר לעובדת: “תקשיבי טוב, גם אני יאנוס אותך ואמרוט את שערותייך את לא תדברי עם אף אחד”. בית הדין קבע כי אמירה זו מהווה הטרדה מינית. נפסק כי ההתבטאות באה על רקע רצון הנתבע להבהיר לתובעת את “מיקומה” בסביבה ההיררכית של העבודה ולכן היא מהווה הטרדה מינית.
השימוש במילה אונס הינו שימוש באלימות מילולית, אך אין לקרוא לתוך ההתבטאות איום או כוונה כלשהי לאנוס את התובעת או למרוט את שערותיה. זו אינה אמנם הטרדה מינית במובן הקלאסי, אך היא נכנסת להגדרה החמישית של החוק למניעת הטרדה מינית.

פסק דין: לא כל התייחסות לנטייה מינית היא הטרדה מינית מסוג התייחסות מבזה ומשפילה

התובע טען כי אמירות אלו מייחסות לו נטיות הומוסקסואליות, בהתייחסויות חוזרות ונשנות מבזות ומשפילות במלל, במבע ובתנועה. בית הדין קבע כי לא כל הלצה או רמיזה בעלת קונוטציה מינית יבואו בגדר המונח ‘הטרדה מינית‘ […]המשך קריאה»

פיצוי של 30,000 שקל על הטרדות מיניות מילוליות מסוג התייחסות מבזה ומשפילה

בית הדין לעבודה פסק פיצוי של 30,000 שקל על הטרדה מינית בעבודה, לעובדת שטענה כי יו”ר ועד העובדים בארגון שבו היא עובדת נהג להטריד אותה מילולית. היא טענה הכי הנתבע אמר לה, בין היתר, את הדברים הבאים:

“איזו אשה יפה..כמו יין משובח…אתמול הייתי עם אשתי ואני מפנטז עלייך כל הלילה. את צריכה זין תימני, יש לך אשכנזי, בטח אין לו כלום. איך בא לי לזיין אותך..את במחזור חודשי?”

באותו עניין טענה המתלוננת כי הנתבע ביצע בה מעשים מגונים ובית הדין דחה את טענותיה בעניין זה. בית הדין התייחס לקו ההגנה של הנתבע, שטען כי מדובר באשה שהתנהגה חופשי בענייני מין […]המשך קריאה

באומרו כי מדובר בטענות בלתי רלוונטיות על ההתנהגות המינית החופשית הפגומה כביכול של התובעת, כשבאים לבחון האם התנהגותו מהווה הטרדה מינית. דווקא קו הגנה משפיל זה היה לו לרועץ וחיזק את טענות המתלוננת נגדו בדבר הטרדה מינית מצידו.

השיקולים שבית הדין שקל בסכום הפיצוי על הטרדה מינית מסוג התייחסות מבזה ומשפילה

התבטאויות תכופות יצרו סביבת עבודה עוינת ומפלה. מעמדו של הנתבע כיו”ר ועד עובדים שאמור לשרש נורמות של התנהגות לא הולמת ולא להשרישן. חומרת ההתבטאויות וחריגותן.

ועוד שיקול חשוב בקביעת הפיצוי על הטרדה מינית: פגיעה בכבודן של הנשים בכלל

ההטרדה המינית עשויה להיות התייחסות פסולה המופנית לקבוצה של בני אדם, ומכוונת למינו או למיניותו של אדם או בני אדם הנימנים על הקבוצה.

שימו לב כי בית הדין התייחס בפסיקת גובה הפיצוי על הטרדה מינית לכבודן של הנשים בכלל ולא רק לכבודה של המתלוננת הספציפית.

ממונה אומר לעובדת “אני אאנוס אותך”. בית הדין: זו לא הטרדה מינית, זה נאמר לצורכי עבודה

עובדת הגישה תביעה להטרדות מיניות מילוליות. היא טענה, בין היתר, כי הממונה אמר לה: “אני אאנוס אותך”. לטענתה זו התייחסות מבזה ומשפילה. הממונה הודה בדברים ואמר את הדברים הבאים:

“לשאלה האם אמרתי לה ‘אני אאנוס אותך’ במשמעות המינית של המילה, אני משיב בשלילה. אמרתי לה שאני אאנוס אותה לעבוד כמו שאני מבקש לעבוד”.

בית הדין קיבל את דברי הממונה וקבע כי המילה “אאנוס אותך” נאמרה בהקשר של חיוב לעבוד כנדרש, שכן הנתבע ועדיו ציינו חוסר שביעות רצון מתפקודה של התובעת, שגרמה לנזק. קביעה זו סותרת קביעות אחרות של בתי הדין בהקשר דומה. האם גם לעובד היה מדבר כך?

קיראו כאן:

ייעוץ משפטי בנושא הטרדה מינית בעבודה

פס”ד: 30,000 שקל על הטרדה מילולית – עובד אמר לעובדת “ילדונת”, ברבי” וסיפר בדיחות גסות

עובדת תבעה חברה על הטרדה מינית והתנכלות מצד עובד חברה לעבודה, וכן על הטיפול הלקוי בתלונתה על הטרדה מינית. העובד אישר בבית הדין כי נהג לכנות את חברתו לעבודה “ילדה”, “ילדונת”, “ברבי”. אמר שעשה זאת מ”נחמדות” והוסיף שהוא נוהג לדבר חופשי. העובד אישר שהיו שיחות סקס בנוכחות התובעת “אבל שום דבר לא כוון כלפיה”.

בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב (השופט אורן שגב) לא קיבל את את טענת הנתבעת-החברה המעסיקה כי העובד לא הטריד את התובעת אלא התנהג בצורה בלתי מעודנת לרבות שימוש בשפה בוטה ובהתבדחויות חסרות טעם.

הטרדה מקבעת והטרדה מדירה

בית הדין התייחס לאבחנה של הד”ר אורית קמיר בין הטרדה מינית “מקבעת” להטרדה מינית “מדירה”, הנפוצה יותר בהייטק […]המשך קריאה»

העובדת היא אדם רגיש: האם זה רלוונטי בשאלה האם היתה הטרדה מינית מסוג התנהגות משפילה ומבזה?

בית הדין דחה את טענת החברה המעסיקה כי התובעת היא בעלת אישיות רגישה ולכן אין לראות בהתנהגות כלפיה הטרדה מינית. אין בכך להפחית מחומרת התנהגותו של העובד, נקבע. גם אם מכתחילה לא נועדו הדברים לפגוע בה, הרי משהבהירה התובעת לעובד כי היא חשה מושפלת, היה עליו לנצור את לשונו בקרבתה.

פסק דין פלילי: הורשע אדם חרדי שאמר לנוסעת באוטובוס: “פרוצה פרוצה אין לך כבוד, את עומדת בין אברכים וזו בושה”

בית המשפט השלום בירושלים הרשיע תושב ירושלים בהטרדה מינית של חיילת באוטובוס ת”פ 53381-12-11 מ”י נגד שלמה פוקס, פס”ד מיום 6.3.14. זו הרשעה פלילית נדירה של אדם במעשה פלילי של הטרדה מינית מילולית מסוג “התייחסות מבזה ומשפילה”, לשון ההגדרה החמישית בהגדרות החוק למניעת ההטרדה המינית.

בית המשפט קבע כי מבחינת היסוד העובדתי, כינויה של החיילת כפרוצה, וגם הדרישה ממנה לעבור חלקו האחורי של האוטובוס, מהווים “התייחסות מבזה או משפילה”. הביזוי וההשפלה מתבטאים בכל אחד ממעשיו של הנאשם, הן בכינוי פרוצה והן בהוראה לעבור לאחורי האוטובוס, על אחת כמה וכמה בצירוף שני המעשים.

הנאשם טען בהודעותיו כי המילה פרוצה היא “מילה עדינה לאדם שלא מתנהג בצניעות”, אולם משמעותו של כינוי כזה ברורה לכל ואין ספק שהיא מבזה ומשפילה. נפסק בהקשר דומה כי כאשר מדובר בפגיעה בכבוד או בביזוי, המבחן לקיומה נגזר מטיבה של ההתנהגות הפוגענית ואינו מותנה במידת הפגיעה הסובייקטיבית של הנפגע.
אין צורך שהמתלוננת על הטרדה מינית תדע לבטא את תחושותיה בביטויים משפטיים גם אילו היה מקום לפרשנות סובייקטיבית של ההתנהגות, היה מקום לבחון אותה מנקודת המבט של המתלוננת על הטרדה מינית, ולא מנקודת מבטו של הנאשם.
ההתייחסות צריכה להיות “מופנית לאדם ביחס למינו או מיניותו”.

ההטרדה המינית לא מכוונת בהכרח ליצור קשר מיני

בדרך כלל ההטרדה המינית נובעת ממשיכה מינית, והיא מכוונת ליצירת קשר בעל אופי מיני. אך לא בהכרח כך. ייתכן כי ההטרדה המינית תהיה רק מכשיר המשמש אדם אחד כדי לפגוע באדם אחר, לא דווקא בשל מניע מינית, אלא בשל מניע אחר, למשל יריבות במקום העבודה.
החוק אינו דורש כוונה ליצירת קשר בעל אופי מיני באשר ליסוד הנפשי של עבירת ההטרדה המינית לא נדרש יסוד נפשי מיוחד.
עצם העובדה שהנאשם דרש מהמתלוננת לעבור לחלקו האחורי של האוטובוס יוצרת אבחנה בין האירוע לבין מקרים אחרים שבהם מושמעות קללות בלבד. זו התנהגות שהיא חלק ממשנה סדורה, אידיאולוגיה המדירה נשים באשר הן מהמרחב הציבורי.

השאלה האם ראוי לכלול אירוע כגון זה תחת ההגדרה של הטרדה מינית מסוג התייחסות מבזה ומשפילה. התשובה לשאלה זו אינה מובנת מאליה. מבחינת הנאשם, הוא נושא בכתם ההרשעה בעבירה של הטרדה מינית על אף שאין מדובר בסיטואציה המובהקת של הטרדה מינית כפי שהיא נתפסת בעיני אדם מן השורה אשר אינו מצוי בהגדרות שנקבעו בחוק.
קושי נוסף נובע מהפגיעה העלולה להיגרם במעמדן הייחודי של עבירות מין, באות הקין וביחס המסתייג מצד החברה כלפי מי שהורשעו בעבירות מין. מכל מקום החברה במדינת ישראל נתנה את דעתה באמצעות המחוקק והחוק נחקק כפי שנחקק. מעשיו של הנאשם נכנסים לגדרו של החוק.

פס”ד: 10,000 שקל פיצוי לעובדת שהמנהל אמר לה שיפיץ בקרב בני משפחתה כי היא “מתראה עם כל מיני נערים”

שופטת בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב פסקה כי האמירה הנ”ל מהווה הטרדה מינית מסוג התנהגות מבזה ומשפילה ולכן על המעביד לשלם לעובדת 10,000 שקל פיצוי כספי. העובדת לא הקליטה את השיחה, אלא רשמה את הדברים מיד לאחר שנאמרו.

בית הדין קבע כי תרשומת זו היא עדות וכי התובעת נמצאה אמינה, על אף שמילות התרשומת שצורפה אינן זהות במדויק לאמור בתצהירה. די בכך שרוח הדברים זהה והדברים נרשמו בזמן אמת.

מה שחיזק את גרסת התובעת היו דברי אימו של הנתבע שישבה בקהל בזמן המשפט. במהלך הדיון האמא צעקה לבנה כך: “תגיד לו. הטרדה? זה היא מִתראָה עם פושעים. הם גדלו יחד, אכלו באותם חיתולים, אז אם לוטם היתה יודעת שהוא מטריד מינית תאמין לי שהיא לא היתה עובדת אצלו”.

מה ההגדרה של הטרדה מינית בעבודה

מהן התנהגויות הנחשבות להטרדה מינית? מהאתר של עו"ד מיה צחור, יותר מ-25 שנות ניסיון בתביעות הטרדה מינית בעבודה   המשך קריאה »

ייעוץ משפטי הטרדה מינית בעבודה

בעמוד זה הסבר על מטרת הייעוץ המשפטי גם למתלוננים/ות וגם למי שנגדם מוגשת תלונה על הטרדה מינית בעבודה.  יש לי   המשך קריאה »

מעסיק זה לא בית משפט (אבל אין לו ברירה)

ראשי פרקים לפוסט: תקופה ארוכה ניסחתי בליבי את המאמר שעליי לכתוב על חוסר צדק משווע ממעלה ראשונה, ששמו בירור הטרדה מינית   המשך קריאה »

הטרדה מינית מסוג התייחסויות חוזרות

בפוסט זה תקראו: כשאני כותבת מכתב למעסיק או ממונה ובו אני מפנה את תשומת ליבו לכך שהטריד עובדת שלו מינית,   המשך קריאה »

הצעות חוזרות בעלות אופי מיני: מתי זו הטרדה מינית

בעמוד זה תקראו: למה הכוונה “הצעה בעלת אופי מיני”? בעמוד זה אני כותבת על ההגדרה בחוק למניעת הטרדה מינית, סעיף   המשך קריאה »

ניצול יחסי מרות

אין לשלול את החזקה בדבר ניצול יחסי מרות גם אם המתלוננת החליטה להתפטר מעבודתה לפני אירועי ההטרדה המינית. הזכות לסביבת עבודה בטוחה ומוגנת מתקיימת   המשך קריאה »

ניצול יחסי מרות האם צריך להוכיח פחד

מתן אפשרות לשלילה קטגורית של יחסי מרות מרגע שבו נודע לצדדים כי יחסי העבודה עומדים להסתיים בטווח זמן קרוב, עלול   המשך קריאה »

ניצול מרות: יחסי השפעה במקום העבודה

בית הדין הארצי טבע בפסק דין מסוף 2022 מונח חדש המתאר יחסי כוחות בהקשר של הטרדה מינית וניצול יחסי מרות.   המשך קריאה »

רומן בעבודה או ניצול מרות?

בעמוד זה תקראו: כלל הוא שמתלוננת הטוענת להטרדה מינית במקום העבודה תידרש להוכיח קיומן של התנהגויות חוזרות בעלות אופי מיני,   המשך קריאה »

הטרדה מינית: ההקשר הפסיכולוגי של ניצול יחסי מרות

במרס 2008 ארגנתי כנס לציון 10 שנים לחוק למניעת הטרדה מינית בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית, במסגרת הקליניקה שניהלתי לזכויות נשים   המשך קריאה »

בתי המשפט על טענת ההגנה הנפוצה: העובדת יזמה, פיתתה

זאת טענת ההגנה הנפוצה של ממונים שמוגשת נגדם תלונה על הטרדה מינית. פסקי דין קבעו כי אין מקום לקבוע כלל   המשך קריאה »

ומה אם זו רק הצעה מינית אחת ויחידה?

בחוק למניעת הטרדה מינית כתוב שרק הצעות חוזרות בעלות אופי מיני ייחשבו להטרדה מינית. הגדרה נוספת של החוק למניעת הטרדה מינית היא:   המשך קריאה »

פסק דין בתביעה שייצגתי: מעסיק ישלם פיצוי חסר תקדים על פגיעה בכבודו של עובד וגם יחזיר אותו לתפקידו

בית הדין פסל את החלטת מנכ"ל החינוכית להעביר עובד מתפקידו, בשל אות הקלון שדבק בו כאילו ביצע הטרדה מינית והפגיעה   המשך קריאה »

פסק דין: אמירה גסה אחת אינה סיבה לפיטורים

עובדות פסק הדין בקצרה: התובע שימש מאמן שחיה של קבוצת הבוגרים של הנתבעת, במשך 14 שנה.  במקביל להליכים לחידוש חוזה   המשך קריאה »

פסק דין: לא כל אמירה גסת רוח ושוביניסטית היא הטרדה מינית

פסק דין של בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב (אוגוסט 2016) עסק באמירות של מנהל כלפי עובדת וקבע כי הן   המשך קריאה »

300,000 שקל לעובדת על סביבת עבודה רוויית תכנים מיניים

ראשי פרקים לפסק הדין בפוסט זה: העובדת, מזכירה רפואית בבית חולים שבבעלות המדינה, עבדה בכפיפות למנהל במשך כ-8 שנים. כשנה   המשך קריאה »

בעילה אסורה בהסכמה, אונס ומעשי סדום – האם נכללים בהגדרות ההטרדה המינית?

נניח יחסי מין מלאים למשל בין בוס למי שכפופה לו. האם התנהגותו של הממונה תיחשב להטרדה מינית לפי החוק למניעת   המשך קריאה »

300,000 שקל פיצוי לעובדת סיעודית שנאנסה על ידי מעסיקה

בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע קיבל במלואה תביעה כספית של עובדת סיעודית, אזרחית מולדבה, שטענה להטרדה מינית בעבודה, מעשים   המשך קריאה »

פסק דין: פיצוי של 40,000 שקל לעובדת סיעודית על הטרדה מינית

“גרסה מתפתחת אופיינת לנפגעי עבירות מין. יש לשרש את השיח על ‘דרך נכונה’, ‘רצויה’ או ‘מקובלת’ להתמודד עם פגיעה מינית.   המשך קריאה »

פסק דין: גידופים מיניים אינם “מעשה קונדס”

בפסק הדין (27.8.18, השופט אורן שגב) נדונו השאלות הבאות: האם התובע נחשף להטרדות מיניות מצד עובד הנתבעת? האם הנתבעת פעלה בעניין בהתאם   המשך קריאה »

פסק דין: האם מתירנות מינית מצד תובעת רלוונטית בשאלה אם היתה הטרדה מינית

המנהל: מה היה קורה אם מישהו היה רוצה לעזור לך לתת כסף כל הזמן… את יודעת יש לי בניין דירות   המשך קריאה »

לא כל התייחסות לנטייה מינית היא הטרדה מינית מסוג התייחסות מבזה ומשפילה

בעניין שנדון בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב התובע טען כי הממונה השמיע לעברו אמירות המייחסות לו נטיות הומוסקסואליות, בהתייחסויות   המשך קריאה »

קרא לעובדת זנזונת וישלם 50,000 שקל פיצוי

נפסק פיצוי של 50 אלף שקל על הטרדה מינית לעובדת במועצה מקומית, שטענה כי גזבר המועצה כינה אותה בכמה הזדמנויות   המשך קריאה »

הטרדה מקבעת והטרדה מדירה

התייחסות מבזה ומשפילה, ההגדרה החמישית בחוק למניעת הטרדה מינית, מוגדרת כך: “התייחסות מבזה או משפילה המופנית לאדם ביחס למינו או   המשך קריאה »

בוטל בערעור פסק דין שקבע פיצוי של מיליון שקל על ניצול יחסי מרות

בית הדין קבע פיצוי חריג על הטרדה מינית לעובדת בחברת הסעות שנוצלה מינית על ידי סדרן רציפים. הנתבע בחושיו זיהה   המשך קריאה »

הטרדה מינית: מהי התנכלות

מה תקראו בעמוד זה: החוק למניעת הטרדה מינית אוסר התנכלות. התנכלות מוגדרת כפגיעה מכל סוג שהוא שמקורה בהטרדה מינית, או   המשך קריאה »

שתיית אלכוהול מגופה של מלצרית (באדי שוט) – הטרדה מינית

מנהל בר בתל אביב קרא למלצרית בסיומה של המשמרת והזמין אותה, מול לקוחות הבר שאיתם התיידד באותו הערב, לעשות עמם   המשך קריאה »

הטרדה מינית מהי מסגרת יחסי עבודה?

כשמדובר בהצעות מיניות חוזרות או בהתייחסויות מיניות חוזרות, התנהגות המציע תיחשב להטרדה מינית גם אם העובד לא הראה כי אינו   המשך קריאה »

הטרדה מינית בעבודה – שאלות ותשובות

כל האינפורמציה בהרחבה על הטרדה מינית במקום עבודה, מאמרים והסברים מהניסיון, כתבתי בדף הראשי הטרדה מינית בעבודה. כאן ריכזתי שאלות נפוצות   המשך קריאה »

הטרדה מינית בעבודה מה אפשר לעשות

חמש אפשרויות עומדות בפני נפגעי הטרדה מינית במקום העבודה וזכותם לממש את כל האפשרויות, כלומר אפשר גם וגם: תלונה על   המשך קריאה »

תביעה כספית על הטרדה מינית בעבודה – הפיצוי

בעמוד זה תקראו: 120,000 שקל זהו סכום הפיצוי המירבי ללא הוכחת נזק שאפשר לתבוע בבית הדין לעבודה בתביעה על הטרדה   המשך קריאה »

הטרדה מינית: למה תביעה כספית ולא משטרה

מאמר זה כתבתי בדצמבר 2013, בעקבות סגירת תיק החקירה נגד העיתונאי עמנואל רוזןקול דממה דקה זה אנדרסטייטמנט לאוושת סיומה של פרשת   המשך קריאה »

מדוע הגשת תביעה כספית עדיפה לעיתים על תלונה במשטרה

כאשר מתלוננת באה אליי עם סיפור של הטרדה מינית, ואני פורשת לפניה את האפשרויות העומדות בפניה במקרה של הטרדה מינית   המשך קריאה »

הליכי הדיון בתביעות נזיקיות על הטרדה מינית

החוק למניעת הטרדה מינית מאפשר לתבוע, בנוסף לפיצוי ללא הוכחת נזק על הטרדה מינית בסכום של 120,000 שקל, פיצוי נזיקי    המשך קריאה »

הטרדה מינית: מה בין דרישה כספית לסחיטה

במאמר שפורסם ב”הארץ” (25.10.06), שכותרתו “לא כולן שוות 50,000” (הכותרת של עורכי הארץ), הסברתי שדרישה לפיצוי כספי בגין הטרדה מינית,   המשך קריאה »

פשרה כספית עם מקום העבודה והמטריד

בדרך כלל לפני שמגישים תביעה אזרחית יש פנייה מוקדמת לצד השני, שלאחריה מוחלט אם לגשת לערכאות. הפנייה המוקדמת יכולה להניב   המשך קריאה »

פיצוי כספי, לא דמי שתיקה

מה זה בעצם משא ומתן לפשרה כספית על הטרדה מינית, מה היתרונות לנפגע/ת ההטרדה המינית. אין ממש בביקורת הציבורית כאילו   המשך קריאה »

גישור בעניין הטרדה מינית הזדמנות לתיקון

במסגרת עיסוקי בתחום אני מגישה תביעות על הטרדה מינית בבתי הדין לעבודה, לפיצוי כספי או לצווים מבית הדין נגד התנכלות   המשך קריאה »

עזיבת מקום העבודה בגלל תלונה על הטרדה מינית

החוק למניעת הטרדה מינית מגדיר מהי הטרדה מינית וגם נותן אפשרויות לפעולה: תלונה על הטרדה מינית במקום העבודה, תביעה כספית   המשך קריאה »

ראיות בתביעת הטרדה מינית

קיראו בעמוד זה: כשאני מבררת בפגישת הייעוץ אם יש ראיות להטרדה המינית הנטענת, התשובה היא בדרך כלל מחקתי הכול. מוחקים כי הממונה   המשך קריאה »

כבישת תלונה על הטרדה מינית, גרסה מתפתחת

התופעה של כבישת התלונה בעבירות מין, ובכלל זה מעשי הטרדה מינית במסגרת העבודה, אינה נדירה, ולעניין זה הסברים אפשריים מסוגים שונים.   המשך קריאה »

בג”ץ: עובדת שהוטרדה והתפטרה זכאית לזכויות כאילו פוטרה

בצעד נדיר ביטל בית המשפט העליון (פברואר 2019) פסק דין של בית הדין הארצי לעבודה, שקבע כי עובדת שהתפטרה בשל   המשך קריאה »

בירור תלונה על הטרדה מינית שלב אחר שלב

היגשת תלונה על הטרדה מינית?הוגשה נגדך תלונה על הטרדה מינית?איך זה אמור להתנהל, מה חובות המעסיק. בעמוד הזה הבאתי את   המשך קריאה »

בירור הטרדה מינית בלי תלונה, בשל שמועה

בפוסט זה תקראו: נניח שמועה נניח יש שמועה במקום העבודה שממונה מנהל מערכת יחסים אישית עם עובדת הכפופה לו. אם   המשך קריאה »

האם יש חיסיון על מידע שנמסר לאחראית בבירור הטרדה מינית

מי יכולה לשמש במקום העבודה יש בירור על הטרדה מינית בעבודה, נניח יש שמועה שהמנהל שלך מנהל יחסים עם עובדת   המשך קריאה »

20,000 שקל פיצוי על אי בירור תלונה על הטרדה מינית

עורכת דין במשרד עורכי דין הגישה תביעה כספית נגד שותף במשרד עורך דין ששם עבדה. התביעה הוגשה על כך שהמשרד   המשך קריאה »

על מעסיק נטל מוגבר למניעה הטרדה מינית במקומות עבודה שבהם סיכון להטרדות מיניות

חובות המעסיק בשלב הראשון הוא לנקוט אמצעי מנע סבירים על מנת למנוע הטרדה מינית או התנכלות במסגרת יחסי עבודה. היקף   המשך קריאה »

מתי אפשר לתבוע את מקום העבודה המעסיק על הטרדה מינית

עובדים ועובדות המתלוננים על הטרדה מינית בעבודה מבקשים לתבוע פיצוי כספי על ההטרדה המינית עצמה ועל הנזק שנגרם להם. למשל: נזק נפשי,   המשך קריאה »

אחראית חיצונית לבירור תלונות על הטרדה מינית

בעמוד זה תקראו: במסגרת עבודתי והתמחותי בנושא הטרדה מינית בעבודה אני מציעה את עצמי לתפקיד אחראית (ממונה) במקומות עבודה לבירור   המשך קריאה »

הטרדה מינית: כשמעסיק לא ממלא חובותיו

שורה של חובות מוטלות על המעסיק – מקום העבודה מכוח החוק למניעת הטרדה מינית והתקנות למניעת הטרדה מינית. קיראו כאן   המשך קריאה »

הטרדה מינית הפרת חובות מעסיק: בית הדין חייב תובע להגיש תביעה גם נגד המטרידה

החוק למניעת הטרדה מינית נותן לנפגע/ת הטרדה מינית אפשרות לנקוט בהליכים משפטיים שונים לפי בחירתו/ה: נקיטת הליך פלילי; תלונה במקום   המשך קריאה »

תפקיד בית הדין בהנחלת נורמות למניעת הטרדה מינית

בכנס שאירגנתי במסגרת תפקידי כמנהלת הקליניקה לזכויות נשים בעבודה בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים, הזמנתי את נשיאת בית הדין הארצי   המשך קריאה »

התיישנות בתביעות על הטרדה מינית

עד ליום 1 בינואר 2012 היתה ההתיישנות על תביעות מכוח למניעת הטרדה מינית – שלוש שנים בלבד. הגבלת ההתיישנות בתביעות   המשך קריאה »

פיצוי לעובדת שהועברה מתפקידה כי המנהל נמשך אליה

פיצוי של 100 אלף שקל נפסק לסגנית מנהל בבית ספר חרדי שהועברה מתפקידה בשל משיכה של המנהל אליה ולחציה של   המשך קריאה »

הטרדה מינית בהייטק

העיתון דה מארקר פירסם כתבת עומק בנושא הטרדות מיניות בהייטק הישראלי. בדף זה אביא ציטוטים עיקריים שלי מתוך תשובות לשאלות   המשך קריאה »

החוק והתקנות למניעת הטרדה מינית

בקישורים הבאים תוכלו לעיין בחוקים ובתקנות למניעת הטרדה מינית בעבודה, התשנ”ח – 1998. החוק למניעת הטרדה מינית התשנ”ח – 1998 חוק   המשך קריאה »

החוק למניעת הטרדה מינית – נוסח החוק

החוק למניעת הטרדה מינית, נוסח החוק באדיבות אתר נבו.   המשך קריאה »

תקנות למניעת הטרדה מינית ותקנון הטרדה מינית

תקנות למניעת הטרדה מינית תשנ”ח 1998 והתקנון לדוגמה, באדיבות אתר נבו.   המשך קריאה »

מיולי 2022: אסור לשאול עובד או מועמד על עבר פלילי

ביום 12.7.2022 נכנס לתוקף חוק המידע הפלילי ותקנת השבים, שנועד להגדיר מחדש את נקודת האיזון הראויה בין: הצורך לקיים מאגר   המשך קריאה »

האם אפשר לתבוע אישית ממונה על הטרדה מינית

 עובדת חברה שמונתה מטעם המעסיק לשמש ממונה על מניעה של הטרדה מינית ובירור תלונות על הטרדה מינית, עתרה לבית הדין   המשך קריאה »

למי הסמכות לדון בתביעה נזיקית לאחר הרשעה במעשה מגונה

לפי החוק למניעת הטרדה מינית לבית הדין לעבודה סמכות עניינית ייחודית לדון בתביעות בגין הטרדות מיניות, אשר נמנו בסעיף 3 לחוק למניעת   המשך קריאה »

30,000 שקל פיצוי ממנהל שהטריד מילולית, החברה תשלם רק 10,000

התובעת טענה לשלושה מקרים של הטרדה מינית, וכי בגלל סירוביה החוזרים ונשנים להצעות הנתבע, הוא להתנכל אליה עד שפוטרה מהעבודה.   המשך קריאה »

שיחה עם המנכ”ל שזילזל וגיחך בעניין הטרדה מינית הוכרה כתאונת עבודה

התובעת השתתפה בחתונה של אחד מעובדי החברה, ונפגעה מאחד העובדים שניסה לגעת בה בצורה מינית ובלתי הולמת ורדף אחריה לחנייה   המשך קריאה »

עובדת שהתלוננה על הטרדה מינית חויבה בפיצוי על לשון הרע

מנהל חברה טען שעובדת הוציאה את דיבתו רעה כאשר טענה כי הטריד אותה מינית במהלך עבודתה בחברה. לטענתו של התובע,   המשך קריאה »

פיטורי מרצה בגלל קשר מיני עם סטודנטית

פסק דין בעניין בפיטוריו של התובע מעבודתו כחבר סגל במכללה האקדמית תל חי בעקבות קשר מיני שניהל עם סטודנטית שלימד   המשך קריאה »

התעמרות בעבודה לעומת התנכלות על רקע הטרדה מינית

המונח “התנכלות” מתייחס לתופעה של “פגיעה מכל סוג שהוא שמקורה בהטרדה מינית, או בתלונה או בתביעה, שהוגשו על הטרדה מינית”.   המשך קריאה »

פסד: חברה תשלם 185,000 שקל על הפרת חובות כמעסיקה והתנכלות

כך התנהל בירור תלונה על הטרדה מינית, שנעשה במהלך ישיבת השימוע לפיטורים. אלו הדברים שאמרה המנהלת למתלוננת: בית הדין קבע   המשך קריאה »