לפניות

כל האינפורמציה בהרחבה על הטרדה מינית במקום עבודה, מאמרים והסברים מהניסיון, כתבתי בדף הראשי הטרדה מינית בעבודה. כאן ריכזתי שאלות נפוצות על הטרדה מינית בעבודה וגם שאלות על הטרדה מינית שאני מקבלת מדי פעם.

יש לי רומן במקום העבודה עם הבוס  שלי. הוא נשוי ואני לא, הוא לא עוזב את הבית, אבל קשה לומר שהוא מטריד אותי, אני הרי מסכימה. יש מה לעשות עם זה? זו בכלל הטרדה מינית?

במקרה של קשר זוגי עם הממונה במקום העבודה, ההנחה של בתי הדין היא שמדובר בקשר שבו יש ניצול יחסי מרות.

החזקה היא שהעובדת הכפופה אין לה יכולת להביע באופן חופשי את רצונה, שכן היא הכפופה. אם מדובר בקשר מיני בלבד, ולא במערכת יחסים שלמה, בתי הדין יטו לראות בכך הטרדה מינית מסוג ניצול מרות בעבודה, למרות ההסכמה שלך.

על הממונה להפריד את המרות, כלומר לא להיות יותר בוס שלך, וגם לדווח על הקשר במקום העבודה – וזאת כדי לסתור טענה אפשרית לניצול יחסי מרות והטרדה מינית בעבודה. עוד על יחסי מרות בעבודה ורומן כתבתי מאמר ששמו רומן בעבודה או ניצול מרות?


התלוננתי על הטרדה מינית במקום העבודה ואמרו לי לשבת במקום אחר עד לתום בירור התלונה. האם חוקי?
לפי החוק למניעת הטרדה מינית והתקנות למניעת הטרדה מינית, על המעסיק להרחיק את הנילון (מי שנגדו הוגשה תלונה) מהמתלוננת בזמן בירור התלונה על ההטרדה המינית כפי שנראה לו נכון בנסיבות העניין.

בית הדין פסק כי במקרה שבו המעביד בחר להעביר ממקומה דווקא את המתלוננת, בזמן בירור תלונתה על הטרדה מינית, הדבר מנוגד לתקנות למניעת הטרדה מינית ולתקנות למניעת הטרדה מינית. באותו מקרה, במקום להרחיק את הנילון בזמן בירור התלונה בדבר הטרדה מינית, בחרה הנתבעת להעביר ממקומה דווקא את המתלוננת – התובעת, לשם הרחקתה מהנילון.

בית הדין קבע כי מעשה זה של החברה המעסיקה מעבר להיותו מנוגד לתקנות למניעת הטרדה מינית, גם היווה מסר לא ראוי לפיו התובעת “נענשת” על כך שהגישה תלונה בגין הטרדה מינית. קיראו כאן על התנכלות בשל תלונה על הטרדה מינית.

כותבת האתר, עו”ד מיה צחור, יותר מ-25 שנות ניסיון בדיני עבודה, הטרדות מיניות בעבודה, ייעוץ משפטי וייצוג, גישור, בירור הטרדה מינית במקומות עבודה.
לפניות

עמית לעבודה כל הזמן מספר לידי בדיחות גסות ומעיר לי על העברית שלי כשהוא משתמש בביטויים מיניים. בחברה אומרים שאני צריכה לקחת את זה בהומור ושאני רגישה מדי. זו הטרדה מינית?

לפי הפסיקה, עובד יוצר אוירה עוינת גם כאשר הוא נוהג להתבטא בביטויים שיש בהם רמזים מיניים, לרבות בדיחות ומחמאות, בתדירות אשר יוצרת אוירה לא נעימה במקום העבודה. הדבר יכול להיחשב להטרדה מינית. גם אם הדברים לא כוונו ישירות אלייך. הטרדה מינית אינה מקבלת הכשר נורמטיבי משום שהדברים נאמרו לכאורה בצחוק. תוכלו לקרוא על זה עוד כאן: הנה מאמר בעניין הטרדות מיניות מילוליות.

הוטרדתי במקום העבודה ואני רוצה להגיש תביעה כספית על הטרדה מינית גם נגד המטריד וגם נגד מקום העבודה. יש לי עילת תביעה נגד מקום העבודה?

נגד מקום העבודה אפשר להגיש תביעה על הטרדה מינית אם המעסיק הפר את חובותיו לפי החוק למניעת הטרדה מינית ובתוך כך לא תלה למשל תקנון למניעת הטרדה מינית, לא מינה אחראית/ ממונה לבירור תלונות על הטרדה מינית או שלא מילא את חובותיו לאחר שהוגשה תלונה על הטרדה מינית. למשל, הגיע למסקנות שלא היתה הטרדה מינית ללא בירור, הגן על המטריד, לא נקט נגד המטריד בצעדים משמעתיים בשל ההטרדה המינית. כאן תוכלו לקרוא על חובות המעסיק בבירור תלונה על הטרדה מינית.

קיראו עוד באתר של עו"ד מיה צחור:

עברתי הטרדה מינית במקום העבודה ואני לא מסוגלת להמשיך לעבוד שם. האם אני יכולה להגיש תביעה כספית נגד המטריד בלבד, או שאני צריכה לתבוע גם את מקום העבודה על ההטרדה המינית?

אפשר להגיש תביעה כספית על הטרדה מינית רק נגד המטריד, אם זה רצונך. בייעוץ משפטי בודקים אם יש עילת תביעה על הטרדה מינית והתנכלות גם נגד מקום העבודה, אם המעביד מילא את כל חובותיו לפי החוק למניעת הטרדה מינית,  ואז להחליט אם להגיש תביעה על הטרדה מינית והתנכלות גם נגד מקום העבודה. קיראו כאן מתי אפשר לתבוע את המעסיק על הטרדה מינית.

היגשתי תלונה על הטרדה מינית במקום העבודה, ואמרו לי שהם לא יכולים לטפל בזה, כי זה מקרה חמור, ועלי להגיש תלונה במשטרה. האם זה נכון? אני חייבת להגיש תלונה במשטרה על הטרדה מינית?

לא. החוק למניעת הטרדה מינית נותן לך שלוש אפשרויות לפעולה בקשר להטרדה מינית: תביעה כספית על הטרדה מינית, תלונה במקום העבודה על הטרדה מינית ותלונה במשטרה. את יכולה לבחור מהו אפיק הפעולה המתאים לך והנכון לך בנסיבות. מוטב ללכת לייעוץ משפטי לפני שנוקטים פעולה בקשר עם תלונה או תביעה על הטרדה מינית בעבודה. מקומות עבודה לפעמים לא יודעים מה לעשות עם תלונתך, ושולחים אותך למשטרה כי נראה להם שזה המקום הנכון לטפל בתלונה על הטרדה מינית. אבל עקרונית לפי החוק למניעת הטרדה מינית, זה לא נכון.

יש בידי הקלטות המוכיחות את ההטרדה המינית, הקלטתי את הממונה מציע לי הצעות מיניות. האם הקלטה זו ראיה קבילה בבית המשפט?

בהחלט. אם אחד הצדדים לשיחה המוקלטת הזאת ידע על ההקלטה, במקרה זה זו את, זו לא האזנת סתר ואפשר להשתמש בהקלטה כראיה לכל דבר ועניין בתביעות הטרדה מינית ובכלל. קיראו כאן על על ראיות בתביעות הטרדה מינית.

לפני שבוע המנהל שלי הזמין אותי לשיחה לאחר שקיבל תלונה מאחת המזכירות שהתלוננה שהטרדתי אותה מינית. למיטב זכרוני רק החמאתי לה על הלבוש ולא מעבר לזה. האם אני צריך להגיע עם עו"ד?

לא חייב. אבל מומלץ לפני שאתה הולך לבירור על הטרדה מינית, להגיע לייעוץ משפטי אצל עורך דין, להבין מה זכויותיך, מה החוק הרלוונטי, אולי תבין מה היה בהתנהגותך שגרם לתלונה על הטרדה מינית. כאן תוכלו לקרוא על ייעוץ משפטי בענייני הטרדה מינית.

אני אחראית על הטרדות מיניות במקום העבודה. יש שמועות בעבודה שאחד המנהלים יש לו רומן עם המזכירה. שאלתי אותה והיא אמרה שלא, וגם הוא אמר שלא. אבל זה שקוף שיש ביניהם משהו. מה אני צריכה לעשות?

את צריכה לבדוק עם כל אחד מהם, בנפרד, בעיקר לבדוק אם יש פגיעה או הטרדה. אם הם מכחישים, ייתכן שמילאת חובתך ועשית את שלך כמעסיק מבחינת החוק למניעת הטרדה מינית. התקנות למניעת הטרדה מינית מפרטות את חובותייך בעניין בירור תלונה על הטרדה מינית. על חובות המעסיק בקשר לבירור תלונה על הטרדה מינית כשאין תלונה.

התלוננתי בעבודה על הטרדה מינית מצד המנהל שלי. מאז שהיגשתי תלונה על הטרדה מינית לא עשו עם זה כלום. פעם אחת דיברו איתי וזהו. זה היה לפני חודשיים. אין לי מושג גם מה דיברו איתו, רק שמאז הוא פחות נחמד אליי ובא לי ללכת משם. לא טוב לי. אני זכאית לפיצויי פיטורים?

מאחר שהיגשת תלונה על הטרדה מינית בעבודה, ממונה מטעם המעביד אמור לדבר איתך, לדבר עם המנהל, לשמוע את טענות שני הצדדים, וגם עדים, בקשר לתלונה על הטרדה מינית, לחבר דוח עם נימוקים והמלצות. אם המעסיק לא עשה את זה ייתכן שהפר את החובות המוטלים עליו בחוק למניעת הטרדה מינית ובתקנות למניעת הטרדה מינית. פה כתוב מה על המעסיק לעשות כאשר יש תלונה על הטרדה מינית בעבודה.

נניח מעסיק קבע שעובד הטריד מינית. הרי לא כל ההטרדות המיניות הן באותה דרגת חומרה. מעשה מגונה אינו דומה לבדיחה שאינה במקומה, למשל. לאחרונה אנו רואים יותר ויותר מקרים שבהם אין מידתיות. אם המעסיק מחליט שזו הטרדה מינית, התוצאה היא פיטורים. לא כי זה הדבר הנכון לעשות מבחינת סבירות ומידתיות, אלא מאינטרס של המעסיק להיות בסדר עם החוק ולהקטין חשיפה לתביעה על הפרת חובותיו מכוח החוק למניעת הטרדה מינית.

אם את רוצה לעזוב, ייתכן שיש לך אפשרות לקבל יותר מפיצויי פיטורים, גם פיצוי על הפרת החוק למניעת הטרדה מינית ואולי גם פיצוי על כך שאת נאלצת לעזוב מקום עבודה בגלל ההטרדה המינית ובשל העדר בירור על הטרדה מינית, או בירור לא תקין שלא בהתאם לתקנות למניעת הטרדה מינית. לפני שאת עושה מעשה מוטב לגשת לייעוץ משפטי, כדי לראות מה האפשרויות ואיך לעשות את זה נכון.
את יכולה בינתיים לקרוא פה על מה קורה כאשר עוזבים עבודה בגלל הטרדה מינית.

המעביד זימן אותי לבירור על הטרדה מינית בגלל וואטסאפ ששלחתי לעובדת והיו בו דברים מיניים. זה היה בכלל בצחוק, חשבתי שזה יצחיק אותה. אפשר לפטר אותי בגלל זה?

ממונה מטעם המעביד אמור לזמן אותך לבירור התלונה בדבר ההטרדה המינית, לברר ולגבש מסקנות והמלצות. יש מגוון של צעדים שהמעביד יכול לנקוט אם מצא שאכן היתה הטרדה מינית, פיטורים זה הצעד החמור ביותר. אז תאורטית אפשר לפטר בגלל זה, האם זה נכון וסביר בנסיבות העניין – את זה אפשר לבדוק בייעוץ משפטי. לקריאה נוספת על הטרדות מיניות מסוג התייחסות מיניות מילוליות. כאן תוכלו לקרוא על פסק דין שבו ייצגתי את העובד ושבו בית הדין לעבודה התערב בהחלטת המעסיק ופסל אותה כאשר המעסיק לא החזיר את העובד לתפקידו אחרי בירור הטרדה מינית.

מה ההגדרה של הטרדה מינית בעבודה

מהן התנהגויות הנחשבות להטרדה מינית? מהאתר של עו"ד מיה צחור, יותר מ-25 שנות ניסיון בתביעות הטרדה מינית בעבודה   המשך קריאה »

ייעוץ משפטי הטרדה מינית בעבודה

בעמוד זה הסבר על מטרת הייעוץ המשפטי גם למתלוננים/ות וגם למי שנגדם מוגשת תלונה על הטרדה מינית בעבודה.  יש לי   המשך קריאה »

מעסיק זה לא בית משפט (אבל אין לו ברירה)

ראשי פרקים לפוסט: תקופה ארוכה ניסחתי בליבי את המאמר שעליי לכתוב על חוסר צדק משווע ממעלה ראשונה, ששמו בירור הטרדה מינית   המשך קריאה »

הטרדה מינית מסוג התייחסויות חוזרות

בפוסט זה תקראו: כשאני כותבת מכתב למעסיק או ממונה ובו אני מפנה את תשומת ליבו לכך שהטריד עובדת שלו מינית,   המשך קריאה »

הצעות חוזרות בעלות אופי מיני: מתי זו הטרדה מינית

בעמוד זה תקראו: למה הכוונה “הצעה בעלת אופי מיני”? בעמוד זה אני כותבת על ההגדרה בחוק למניעת הטרדה מינית, סעיף   המשך קריאה »

ניצול יחסי מרות

אין לשלול את החזקה בדבר ניצול יחסי מרות גם אם המתלוננת החליטה להתפטר מעבודתה לפני אירועי ההטרדה המינית. הזכות לסביבת עבודה בטוחה ומוגנת מתקיימת   המשך קריאה »

ניצול יחסי מרות האם צריך להוכיח פחד

מתן אפשרות לשלילה קטגורית של יחסי מרות מרגע שבו נודע לצדדים כי יחסי העבודה עומדים להסתיים בטווח זמן קרוב, עלול   המשך קריאה »

ניצול מרות: יחסי השפעה במקום העבודה

בית הדין הארצי טבע בפסק דין מסוף 2022 מונח חדש המתאר יחסי כוחות בהקשר של הטרדה מינית וניצול יחסי מרות.   המשך קריאה »

רומן בעבודה או ניצול מרות?

בעמוד זה תקראו: כלל הוא שמתלוננת הטוענת להטרדה מינית במקום העבודה תידרש להוכיח קיומן של התנהגויות חוזרות בעלות אופי מיני,   המשך קריאה »

הטרדה מינית: ההקשר הפסיכולוגי של ניצול יחסי מרות

במרס 2008 ארגנתי כנס לציון 10 שנים לחוק למניעת הטרדה מינית בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית, במסגרת הקליניקה שניהלתי לזכויות נשים   המשך קריאה »

בתי המשפט על טענת ההגנה הנפוצה: העובדת יזמה, פיתתה

זאת טענת ההגנה הנפוצה של ממונים שמוגשת נגדם תלונה על הטרדה מינית. פסקי דין קבעו כי אין מקום לקבוע כלל   המשך קריאה »

ומה אם זו רק הצעה מינית אחת ויחידה?

בחוק למניעת הטרדה מינית כתוב שרק הצעות חוזרות בעלות אופי מיני ייחשבו להטרדה מינית. הגדרה נוספת של החוק למניעת הטרדה מינית היא:   המשך קריאה »

פסק דין בתביעה שייצגתי: מעסיק ישלם פיצוי חסר תקדים על פגיעה בכבודו של עובד וגם יחזיר אותו לתפקידו

בית הדין פסל את החלטת מנכ"ל החינוכית להעביר עובד מתפקידו, בשל אות הקלון שדבק בו כאילו ביצע הטרדה מינית והפגיעה   המשך קריאה »

התייחסות מבזה או משפילה ביחס למיניות או לנטייה מינית: הסבר ופסקי דין

קיראו בעמוד זה: שש הגדרות מהי הטרדה מינית בחוק למניעת הטרדה מינית. עמוד זה מוקדש להסבר על ההגדרה החמישית והיא:   המשך קריאה »

פסק דין: אמירה גסה אחת אינה סיבה לפיטורים

עובדות פסק הדין בקצרה: התובע שימש מאמן שחיה של קבוצת הבוגרים של הנתבעת, במשך 14 שנה.  במקביל להליכים לחידוש חוזה   המשך קריאה »

פסק דין: לא כל אמירה גסת רוח ושוביניסטית היא הטרדה מינית

פסק דין של בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב (אוגוסט 2016) עסק באמירות של מנהל כלפי עובדת וקבע כי הן   המשך קריאה »

300,000 שקל לעובדת על סביבת עבודה רוויית תכנים מיניים

ראשי פרקים לפסק הדין בפוסט זה: העובדת, מזכירה רפואית בבית חולים שבבעלות המדינה, עבדה בכפיפות למנהל במשך כ-8 שנים. כשנה   המשך קריאה »

בעילה אסורה בהסכמה, אונס ומעשי סדום – האם נכללים בהגדרות ההטרדה המינית?

נניח יחסי מין מלאים למשל בין בוס למי שכפופה לו. האם התנהגותו של הממונה תיחשב להטרדה מינית לפי החוק למניעת   המשך קריאה »

300,000 שקל פיצוי לעובדת סיעודית שנאנסה על ידי מעסיקה

בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע קיבל במלואה תביעה כספית של עובדת סיעודית, אזרחית מולדבה, שטענה להטרדה מינית בעבודה, מעשים   המשך קריאה »

פסק דין: פיצוי של 40,000 שקל לעובדת סיעודית על הטרדה מינית

“גרסה מתפתחת אופיינת לנפגעי עבירות מין. יש לשרש את השיח על ‘דרך נכונה’, ‘רצויה’ או ‘מקובלת’ להתמודד עם פגיעה מינית.   המשך קריאה »

פסק דין: גידופים מיניים אינם “מעשה קונדס”

בפסק הדין (27.8.18, השופט אורן שגב) נדונו השאלות הבאות: האם התובע נחשף להטרדות מיניות מצד עובד הנתבעת? האם הנתבעת פעלה בעניין בהתאם   המשך קריאה »

פסק דין: האם מתירנות מינית מצד תובעת רלוונטית בשאלה אם היתה הטרדה מינית

המנהל: מה היה קורה אם מישהו היה רוצה לעזור לך לתת כסף כל הזמן… את יודעת יש לי בניין דירות   המשך קריאה »

לא כל התייחסות לנטייה מינית היא הטרדה מינית מסוג התייחסות מבזה ומשפילה

בעניין שנדון בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב התובע טען כי הממונה השמיע לעברו אמירות המייחסות לו נטיות הומוסקסואליות, בהתייחסויות   המשך קריאה »

קרא לעובדת זנזונת וישלם 50,000 שקל פיצוי

נפסק פיצוי של 50 אלף שקל על הטרדה מינית לעובדת במועצה מקומית, שטענה כי גזבר המועצה כינה אותה בכמה הזדמנויות   המשך קריאה »

הטרדה מקבעת והטרדה מדירה

התייחסות מבזה ומשפילה, ההגדרה החמישית בחוק למניעת הטרדה מינית, מוגדרת כך: “התייחסות מבזה או משפילה המופנית לאדם ביחס למינו או   המשך קריאה »

בוטל בערעור פסק דין שקבע פיצוי של מיליון שקל על ניצול יחסי מרות

בית הדין קבע פיצוי חריג על הטרדה מינית לעובדת בחברת הסעות שנוצלה מינית על ידי סדרן רציפים. הנתבע בחושיו זיהה   המשך קריאה »

הטרדה מינית: מהי התנכלות

מה תקראו בעמוד זה: החוק למניעת הטרדה מינית אוסר התנכלות. התנכלות מוגדרת כפגיעה מכל סוג שהוא שמקורה בהטרדה מינית, או   המשך קריאה »

שתיית אלכוהול מגופה של מלצרית (באדי שוט) – הטרדה מינית

מנהל בר בתל אביב קרא למלצרית בסיומה של המשמרת והזמין אותה, מול לקוחות הבר שאיתם התיידד באותו הערב, לעשות עמם   המשך קריאה »

הטרדה מינית מהי מסגרת יחסי עבודה?

כשמדובר בהצעות מיניות חוזרות או בהתייחסויות מיניות חוזרות, התנהגות המציע תיחשב להטרדה מינית גם אם העובד לא הראה כי אינו   המשך קריאה »

הטרדה מינית בעבודה מה אפשר לעשות

חמש אפשרויות עומדות בפני נפגעי הטרדה מינית במקום העבודה וזכותם לממש את כל האפשרויות, כלומר אפשר גם וגם: תלונה על   המשך קריאה »

תביעה כספית על הטרדה מינית בעבודה – הפיצוי

בעמוד זה תקראו: 120,000 שקל זהו סכום הפיצוי המירבי ללא הוכחת נזק שאפשר לתבוע בבית הדין לעבודה בתביעה על הטרדה   המשך קריאה »

הטרדה מינית: למה תביעה כספית ולא משטרה

מאמר זה כתבתי בדצמבר 2013, בעקבות סגירת תיק החקירה נגד העיתונאי עמנואל רוזןקול דממה דקה זה אנדרסטייטמנט לאוושת סיומה של פרשת   המשך קריאה »

מדוע הגשת תביעה כספית עדיפה לעיתים על תלונה במשטרה

כאשר מתלוננת באה אליי עם סיפור של הטרדה מינית, ואני פורשת לפניה את האפשרויות העומדות בפניה במקרה של הטרדה מינית   המשך קריאה »

הליכי הדיון בתביעות נזיקיות על הטרדה מינית

החוק למניעת הטרדה מינית מאפשר לתבוע, בנוסף לפיצוי ללא הוכחת נזק על הטרדה מינית בסכום של 120,000 שקל, פיצוי נזיקי    המשך קריאה »

הטרדה מינית: מה בין דרישה כספית לסחיטה

במאמר שפורסם ב”הארץ” (25.10.06), שכותרתו “לא כולן שוות 50,000” (הכותרת של עורכי הארץ), הסברתי שדרישה לפיצוי כספי בגין הטרדה מינית,   המשך קריאה »

פשרה כספית עם מקום העבודה והמטריד

בדרך כלל לפני שמגישים תביעה אזרחית יש פנייה מוקדמת לצד השני, שלאחריה מוחלט אם לגשת לערכאות. הפנייה המוקדמת יכולה להניב   המשך קריאה »

פיצוי כספי, לא דמי שתיקה

מה זה בעצם משא ומתן לפשרה כספית על הטרדה מינית, מה היתרונות לנפגע/ת ההטרדה המינית. אין ממש בביקורת הציבורית כאילו   המשך קריאה »

גישור בעניין הטרדה מינית הזדמנות לתיקון

במסגרת עיסוקי בתחום אני מגישה תביעות על הטרדה מינית בבתי הדין לעבודה, לפיצוי כספי או לצווים מבית הדין נגד התנכלות   המשך קריאה »

עזיבת מקום העבודה בגלל תלונה על הטרדה מינית

החוק למניעת הטרדה מינית מגדיר מהי הטרדה מינית וגם נותן אפשרויות לפעולה: תלונה על הטרדה מינית במקום העבודה, תביעה כספית   המשך קריאה »

ראיות בתביעת הטרדה מינית

קיראו בעמוד זה: כשאני מבררת בפגישת הייעוץ אם יש ראיות להטרדה המינית הנטענת, התשובה היא בדרך כלל מחקתי הכול. מוחקים כי הממונה   המשך קריאה »

כבישת תלונה על הטרדה מינית, גרסה מתפתחת

התופעה של כבישת התלונה בעבירות מין, ובכלל זה מעשי הטרדה מינית במסגרת העבודה, אינה נדירה, ולעניין זה הסברים אפשריים מסוגים שונים.   המשך קריאה »

בג”ץ: עובדת שהוטרדה והתפטרה זכאית לזכויות כאילו פוטרה

בצעד נדיר ביטל בית המשפט העליון (פברואר 2019) פסק דין של בית הדין הארצי לעבודה, שקבע כי עובדת שהתפטרה בשל   המשך קריאה »

בירור תלונה על הטרדה מינית שלב אחר שלב

היגשת תלונה על הטרדה מינית?הוגשה נגדך תלונה על הטרדה מינית?איך זה אמור להתנהל, מה חובות המעסיק. בעמוד הזה הבאתי את   המשך קריאה »

בירור הטרדה מינית בלי תלונה, בשל שמועה

בפוסט זה תקראו: נניח שמועה נניח יש שמועה במקום העבודה שממונה מנהל מערכת יחסים אישית עם עובדת הכפופה לו. אם   המשך קריאה »

האם יש חיסיון על מידע שנמסר לאחראית בבירור הטרדה מינית

מי יכולה לשמש במקום העבודה יש בירור על הטרדה מינית בעבודה, נניח יש שמועה שהמנהל שלך מנהל יחסים עם עובדת   המשך קריאה »

20,000 שקל פיצוי על אי בירור תלונה על הטרדה מינית

עורכת דין במשרד עורכי דין הגישה תביעה כספית נגד שותף במשרד עורך דין ששם עבדה. התביעה הוגשה על כך שהמשרד   המשך קריאה »

על מעסיק נטל מוגבר למניעה הטרדה מינית במקומות עבודה שבהם סיכון להטרדות מיניות

חובות המעסיק בשלב הראשון הוא לנקוט אמצעי מנע סבירים על מנת למנוע הטרדה מינית או התנכלות במסגרת יחסי עבודה. היקף   המשך קריאה »

מתי אפשר לתבוע את מקום העבודה המעסיק על הטרדה מינית

עובדים ועובדות המתלוננים על הטרדה מינית בעבודה מבקשים לתבוע פיצוי כספי על ההטרדה המינית עצמה ועל הנזק שנגרם להם. למשל: נזק נפשי,   המשך קריאה »

אחראית חיצונית לבירור תלונות על הטרדה מינית

בעמוד זה תקראו: במסגרת עבודתי והתמחותי בנושא הטרדה מינית בעבודה אני מציעה את עצמי לתפקיד אחראית (ממונה) במקומות עבודה לבירור   המשך קריאה »

הטרדה מינית: כשמעסיק לא ממלא חובותיו

שורה של חובות מוטלות על המעסיק – מקום העבודה מכוח החוק למניעת הטרדה מינית והתקנות למניעת הטרדה מינית. קיראו כאן   המשך קריאה »

הטרדה מינית הפרת חובות מעסיק: בית הדין חייב תובע להגיש תביעה גם נגד המטרידה

החוק למניעת הטרדה מינית נותן לנפגע/ת הטרדה מינית אפשרות לנקוט בהליכים משפטיים שונים לפי בחירתו/ה: נקיטת הליך פלילי; תלונה במקום   המשך קריאה »

תפקיד בית הדין בהנחלת נורמות למניעת הטרדה מינית

בכנס שאירגנתי במסגרת תפקידי כמנהלת הקליניקה לזכויות נשים בעבודה בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים, הזמנתי את נשיאת בית הדין הארצי   המשך קריאה »

התיישנות בתביעות על הטרדה מינית

עד ליום 1 בינואר 2012 היתה ההתיישנות על תביעות מכוח למניעת הטרדה מינית – שלוש שנים בלבד. הגבלת ההתיישנות בתביעות   המשך קריאה »

פיצוי לעובדת שהועברה מתפקידה כי המנהל נמשך אליה

פיצוי של 100 אלף שקל נפסק לסגנית מנהל בבית ספר חרדי שהועברה מתפקידה בשל משיכה של המנהל אליה ולחציה של   המשך קריאה »

הטרדה מינית בהייטק

העיתון דה מארקר פירסם כתבת עומק בנושא הטרדות מיניות בהייטק הישראלי. בדף זה אביא ציטוטים עיקריים שלי מתוך תשובות לשאלות   המשך קריאה »

החוק והתקנות למניעת הטרדה מינית

בקישורים הבאים תוכלו לעיין בחוקים ובתקנות למניעת הטרדה מינית בעבודה, התשנ”ח – 1998. החוק למניעת הטרדה מינית התשנ”ח – 1998 חוק   המשך קריאה »

החוק למניעת הטרדה מינית – נוסח החוק

החוק למניעת הטרדה מינית, נוסח החוק באדיבות אתר נבו.   המשך קריאה »

תקנות למניעת הטרדה מינית ותקנון הטרדה מינית

תקנות למניעת הטרדה מינית תשנ”ח 1998 והתקנון לדוגמה, באדיבות אתר נבו.   המשך קריאה »

מיולי 2022: אסור לשאול עובד או מועמד על עבר פלילי

ביום 12.7.2022 נכנס לתוקף חוק המידע הפלילי ותקנת השבים, שנועד להגדיר מחדש את נקודת האיזון הראויה בין: הצורך לקיים מאגר   המשך קריאה »

האם אפשר לתבוע אישית ממונה על הטרדה מינית

 עובדת חברה שמונתה מטעם המעסיק לשמש ממונה על מניעה של הטרדה מינית ובירור תלונות על הטרדה מינית, עתרה לבית הדין   המשך קריאה »

למי הסמכות לדון בתביעה נזיקית לאחר הרשעה במעשה מגונה

לפי החוק למניעת הטרדה מינית לבית הדין לעבודה סמכות עניינית ייחודית לדון בתביעות בגין הטרדות מיניות, אשר נמנו בסעיף 3 לחוק למניעת   המשך קריאה »

30,000 שקל פיצוי ממנהל שהטריד מילולית, החברה תשלם רק 10,000

התובעת טענה לשלושה מקרים של הטרדה מינית, וכי בגלל סירוביה החוזרים ונשנים להצעות הנתבע, הוא להתנכל אליה עד שפוטרה מהעבודה.   המשך קריאה »

שיחה עם המנכ”ל שזילזל וגיחך בעניין הטרדה מינית הוכרה כתאונת עבודה

התובעת השתתפה בחתונה של אחד מעובדי החברה, ונפגעה מאחד העובדים שניסה לגעת בה בצורה מינית ובלתי הולמת ורדף אחריה לחנייה   המשך קריאה »

עובדת שהתלוננה על הטרדה מינית חויבה בפיצוי על לשון הרע

מנהל חברה טען שעובדת הוציאה את דיבתו רעה כאשר טענה כי הטריד אותה מינית במהלך עבודתה בחברה. לטענתו של התובע,   המשך קריאה »

פיטורי מרצה בגלל קשר מיני עם סטודנטית

פסק דין בעניין בפיטוריו של התובע מעבודתו כחבר סגל במכללה האקדמית תל חי בעקבות קשר מיני שניהל עם סטודנטית שלימד   המשך קריאה »

התעמרות בעבודה לעומת התנכלות על רקע הטרדה מינית

המונח “התנכלות” מתייחס לתופעה של “פגיעה מכל סוג שהוא שמקורה בהטרדה מינית, או בתלונה או בתביעה, שהוגשו על הטרדה מינית”.   המשך קריאה »

פסד: חברה תשלם 185,000 שקל על הפרת חובות כמעסיקה והתנכלות

כך התנהל בירור תלונה על הטרדה מינית, שנעשה במהלך ישיבת השימוע לפיטורים. אלו הדברים שאמרה המנהלת למתלוננת: בית הדין קבע   המשך קריאה »