לפניות

הזכות לשוויון היא זכות חוקתית והיא מעוגנת בחוק שוויון הזדמנויות בעבודה. ה”שוויון” הזה מחזיק מעמד, פחות או יותר, עד שאשה מחליטה להיות אם. אז פוגשים באפליה. כשחיפשתי עבודה כעורכת דין מתחילה, שאל אותי המראיין, עורך דין, מהן תוכניות הילודה שלי.

קיראו עוד באתר עו"ד מיה צחור:

עורכת דין אחרת פוטרה ביום שהתקבלה
משום שלא סיפרה בראיון הקבלה שהיא בהריון. נשים מתלוננות בפניי כי עבדו
במקומות עבודה במשך שנים ארוכות, במסירות ובנאמנות, וראו את עצמן כחלק בלתי
נפרד ממקום העבודה. אך כשנישאו וילדו מצאו את עצמן בלי עבודה, לא משנה כמה
מסורות וטובות היו בעודן רווקות ובלי ילדים. בשנים האחרונות ניתנו כמה
וכמה פסקי דין שהתייחסו בחומרה לאפליה והטילו על מעבידים פיצוי כספי. נראה
כי ככל שיוגשו יותר תביעות, ומעבידים ישלמו פיצוי עונשי על התנהגות מפלה,
ישתפר מצבן של הנשים העובדות.

בהקשר שלנו, החוק אוסר אפליה בשל הריון ובאחרונה נוספו למילה הריון גם טיפולי פוריות וטיפולי הפריה חוץ גופית (תיקון מיולי 2007).
די באמירה מפלה, למשל כי “נשים לא מתאימות לתפקיד”, כדי להטיל על מעביד פיצוי עונשי

הלכה פסוקה: די באמירה מפלה, למשל כי “נשים לא מתאימות לתפקיד”, כדי להטיל על מעסיק פיצוי עונשי. פסק הדין המנחה בעניין אפליה הוא פסק הדין בעניין שרון פלוטקין ושדולת הנשים נגד אחים אייזנברג בע”מ. פלוטקין נענתה למודעת “דרושים” לפיה דרוש למעביד איש/ת מכירות.

בעת הראיון הסביר לה מנהל המשיבה, כי קיימות שתי משרות פנויות. האחת, של איש מכירות שעיקר מלאכתו מחוץ למשרד, והאחרת, של מי שעובד בתוך המשרד. פלוטקין הביעה את רצונה לעבוד כאשת מכירות מחוץ למשרד, בשל תנאי ההעסקה המשופרים של משרה זו, אולם, הוסבר לה באופן חד-משמעי, כי נשים לא מתאימות לתפקיד זה, בעיקר עקב השעות הארוכות הנדרשות מחוץ למשרד.

מועמדותה של המערערת הועמדה אך ורק לעבודה בין כותלי המשרד. כתב ידה של המערערת הופנה לחוות-דעת גרפולוג, שציין בחוות-דעתו בין היתר, כי המערערת מנהלת תחרות עם גברים “במגמה להוכיח עליהם את עליונותה”. חוות-הדעת של הגרפולוג הייתה שלילית, והמערערת לא התקבלה לעבודה. במקומה התקבלה אשה.

למרות
שבסופו של דבר התקבלה תחתיה אשה, בית הדין הארצי קבע כי די בשאלות בעלות
אופי סטריאוטיפי בעת ראיון אישי או בטופסי הזמנה למכרזים כדי להטיל אחריות
על מעביד פוטנציאלי. לא משנה אם כוונתו של המעביד היתה טובה ואם כלל לא
התכוון להפלות. בית הדין הטיל על המעביד פיצוי כספי עונשי בסכום של 50,000
ש”ח.

פיטורי עובדת שניהלה רומן עם הממונה

מגיעות אליי עובדות שמדווחות על רומן עם הממונה. רומן בהסכמה, ללא ניצול קשרי מרות. אין להן טענה של הטרדה מינית.   המשך קריאה »

אין תוקף לוויתור על הזכות לשוויון

פסק דין של בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב קבע כי אין תוקף לחתימה של עובד על מסמך, שבו הוא   המשך קריאה »

אפליה בקבלה לעבודה

קיראו בעמוד זה: קיראו עוד באתר עורכת דין אפליה בעבודה: אפליה בעבודה פיטורים אחרי חופשת לידה  אפליה בעבודה פיטורים בהריון   המשך קריאה »

פס”ד תקדימי: לא צריך לצרף ראיות לכתב התביעה

בכתב תביעה שהיגשתי בינואר 2014 תבעה עובדת פיצוי כספי על אפליה ממעביד שדחה את מועמדותה לעבודה כי סיפרה על הריונה   המשך קריאה »

אפליה על רקע השקפת עולם

בית הדין לעבודה החזיר לעבודה עובדת ששיתפה בפייסבוק תמונות יהודים בשואה לצד תמונות פלסטינים על רקע צוק איתן. העובדת, טכנאית   המשך קריאה »

אפליה בעבודה שאלות הריון בראיון עבודה

“אני הולכת היום לראיון עבודה וחוששת שידחו אותי כי אני אמא לבן שנתיים וחצי. מותר לשאול אותי בראיון על מצבי   המשך קריאה »

איסור להפלות בשל מקום מגורים

בדצמבר 2014 נוספה לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה עילה חדשה של אפליה אסורה, והיא “מקום מגורים”: מעסיק אינו רשאי להפלות עובד   המשך קריאה »

נדחתה תביעת עובדת שטענה לפיטורים עקב נטייה מינית

בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב דחה תביעה של עובדת, שטענה שפוטרה בשל נטייתה המינית. בית הדין קבע כי התובעת   המשך קריאה »

אפליה על רקע גיל

לא רק נשים צעירות מופלות. מגיעות אליי נשים בשנות הששים המוקדמות לחייהן, שקיבלו הודעת פיטורים מהממונה הצעיר שלהן בעבודה. הסיבות   המשך קריאה »

אפליה במקום העבודה איך מוכיחים?

מי שעוסק בתביעות אפליה והטרדה מינית בעבודה יודע שבלי ראיות מאוד קשה להוכיח אפליה. צובעים את הפיטורים או ההחלטות בצבעים   המשך קריאה »

אפליה בעבודה על רקע הריון

חוק עבודת נשים מעניק הגנה לנשים בהריון מהחודש הששי לעבודתן במקום העבודה וקובע כי אסור לפטרן אלא באישור משרד הכלכלה   המשך קריאה »

פיצוי לעובדת שהועברה מתפקידה כי המנהל נמשך אליה

אם שניים לא מסוגלים להיות יחד - מי צריך ללכת, זה שייצרו גובר עליו או מושא הכמיהה?   המשך קריאה »