לפניות

לא רק נשים צעירות מופלות. מגיעות אליי נשים בשנות הששים המוקדמות לחייהן, שקיבלו הודעת פיטורים מהממונה הצעיר שלהן בעבודה. הסיבות לפיטורים הן שונות ומגוונות: “יש לך רק עוד כמה שנים לתרום למערכת”, “את בין כה וכה יוצאת עוד מעט לפנסיה”, “אנחנו ‘מצעירים’ את הארגון”, “את כבר לא מתאימה”.


לארגון הקבלנים דרושה
עובדת צעירה, דינמית, “ראש טוב”

הפגיעה הנפשית קשה במיוחד. מה, עשרים שנה הייתי טובה, אני לא נעדרת יום אחד מהעבודה, ופתאום אומרים שאני זקנה מדי?

משום מה, דווקא במקרים אלה לא מהססים הממונים, בדרך כלל גברים בשנות השלושים, לאמר את הסיבה האמיתית לפיטורים. פשוט זקנה. ברור כי הסיכוי למצוא עבודה אחרת, מטבע הדברים, קלוש. עובדות רבות מעדיפות להגיע להסכם פשרה לפיצוי כספי, ובלבד שלא להגיש תביעה לבית הדין.

פסק דין בתיק בו ייצגתי את העובדת, רותי ניקר נגד ארגון הקבלנים: 30,000 שקל פיצוי לפיטורים מפלים בשל גיל 

רותי ניקר עבדה למעלה משלושים שנה כמזכירה וכמנהלת לשכת המנכ”ל בארגון הקבלנים,. בשנת 1999 הגיע מנכ”ל צעיר ונמרץ לארגון הקבלנים, בן 29, והוא החליט “להצעיר” את הארגון. אותו מנכ”ל קרא לרותי ניקר בת ה-61 לשיחה והודיע לה שהיא פוטרת מהעבודה. למה? קיצוצים.
מיד לאחר פיטוריה גילתה רותי ניקר כי המעסיק פרסם בעיתון מודעת דרושים,  ובה כתוב כי דרושה “מזכירה מעולה, צעירה ודינאמית”.

לא מצאנו בהתנהגות המנכ”ל את אורך הרוח הנדרש ממעביד, טרם שינקוט בצעד הקיצוני של פיטורי מי ששירת את הארגון בנאמנות עשרות שנים, והגיע לגיל שהוא קרוב לגיל פרישה. משפורסמה הדרישה של המעביד לעובדת אחרת, הכוללת בחובה אלמנט של גיל צעיר, כאשר לא הוכח שהדבר דרוש בשל אופי העבודה, הדבר מצטייר במציאות החברתית של ימינו כהעדפת העובד הצעיר על פני המבוגר. בדיוק את זה ביקש לדעתנו המחוקק למנוע.

היגשתי בשם הגב’ ניקר בקשה לצו מניעה נגד פיטוריה מהעבודה ובית הדין האזורי לעבודה החליט להחזיר אותה לעבודה.  הגב’ ניקר לא שבעה נחת מעבודתה לאחר מתן הצו והגישה תביעה כספית לבית הדין.

התובעת טענה כי פיטוריה בנסיבות אלה גרמו לה לעלבון ולעוגמת נפש, ונחשבים אפליה פסולה על פי חוק שוויון ההזדמנויות בעבודה.

בפסק הדין נכתב כי המעביד, מצדו, הכחיש את טענותיה של התובעת וטען כי פיטוריה נבעו מטעמים ענייניים של תפקוד לקוי בעבודתה. יחד עם זאת, הוא התקשה להסביר את תוכן המודעה המגלה העדפה פסולה מחמת גיל. לדבריו מדובר היה בטעות ניהולית שבוצעה בתום לב, והוא הביע נכונות לשאת באחריות לתוצאותיה ולהחזיר את התובעת לעבודתה. לפיכך, הסכימו הצדדים לבטל את הפיטורים ולהמשיך את יחסי העבודה ביניהם למשך שנה תמימה, עד למועד שבו תפרוש התובעת מעבודתה לפי הסכמתה ורצונה.

התובעת חזרה בפועל לעבודתה כאשר היא מרגישה שהפרשה מאחוריה, אולם תוך ימים ספורים חזרה אל בית הדין בטענה כי המשך יחסי העבודה בין הצדדים בלתי אפשרי. לדברי התובעת, מנכ”ל הארגון הרע את תנאיה, הורה לה לשבת בחדר צדדי ונישל אותה מתפקידיה וסמכויותיה הקודמים כמזכירה בכירה, בעוד שהמזכירה החדשה שהתקבלה לעבודה, שהיא צעירה ממנה בעשרות שנים, ירשה במהירות את תפקידה וסמכויותיה של התובעת, באופן שהותיר אותה מושפלת. המעביד הכחיש את טענות התובעת מכל וכל. הוא הודה אמנם כי המזכירה החדשה לא פוטרה בעקבות החזרת התובעת לתפקידה, אולם לדבריו הדבר לא פגע במעמדה של התובעת.

אפליה אסורה מחמת גיל מונעת פעמים רבות מתוך דעות קדומות וסטריאוטיפים, אשר מייחסים לעובד מבוגר כושר עבודה נמוך יותר וחשש לנטל כלכלי כבד על המעסיק.
זאת, כאשר עובדים כאלה לעתים קרובות ניחנים במעלות מיוחדות שיש להביאן בחשבון כגון ניסיון חיים, יציבות ואופקים רחבים. קביעת תנאי העסקה נמוכים לעובדים מבוגרים ללא כל הצדקה רלוונטית, ומפאת גילם בלבד, עלולה לבסס סטריאוטיפים שגויים בדבר כושר עבודה נמוך של עובד מבוגר אשר מביא לכלל הנחה כי אינו ראוי לקבל תנאי עבודה שווים לעובד צעיר באותו תפקיד ובאותו מקום עבודה

לאחר שהצדדים התייצבו לפני בית הדין, הם הסכימו לסיים את הסכסוך המשפטי הנוגע לטענת האפליה מחמת גיל באופן שיחסי העבודה יסתיימו לא יאוחר מה-31.07.99, והתובעת תזכה לפיצוי כללי שלא יפחת מ-10,000 ש”ח ולא יעלה על 50,000 ש”ח.

בית המשפט חייב את החברה לשלם לתובעת 30,000 ש”ח פיצויים.


לפסק הדין

פיטורים בהריון של עובדת פחות מחצי שנה

חוק עבודת נשים מעניק הגנה לנשים בהריון מהחודש הששי לעבודתן במקום העבודה וקובע כי אסור לפטרן אלא באישור משרד הכלכלה   המשך קריאה »

פיטורי עובדת שניהלה רומן עם הממונה

מגיעות אליי עובדות שמדווחות על רומן עם הממונה. רומן בהסכמה, ללא ניצול קשרי מרות. אין להן טענה של הטרדה מינית.   המשך קריאה »

אין תוקף לוויתור על הזכות לשוויון

פסק דין של בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב קבע כי אין תוקף לחתימה של עובד על מסמך, שבו הוא   המשך קריאה »

אפליה בשל מין והורות

הזכות לשוויון היא זכות חוקתית והיא מעוגנת בחוק שוויון הזדמנויות בעבודה. ה”שוויון” הזה מחזיק מעמד, פחות או יותר, עד שאשה   המשך קריאה »

אפליה בקבלה לעבודה

מועמדות לעבודה מרגישות נוח לספר בראיון העבודה שהן בהריון. נכון, החוק מתיר להן לספר על ההריון בחודש החמישי, אין חובה   המשך קריאה »

פס”ד תקדימי: לא צריך לצרף ראיות לכתב התביעה

בכתב תביעה שהיגשתי בינואר 2014 תבעה עובדת פיצוי כספי על אפליה ממעביד שדחה את מועמדותה לעבודה כי סיפרה על הריונה   המשך קריאה »

אפליה על רקע השקפת עולם

בית הדין לעבודה החזיר לעבודה עובדת ששיתפה בפייסבוק תמונות יהודים בשואה לצד תמונות פלסטינים על רקע צוק איתן. העובדת, טכנאית   המשך קריאה »

שאלות על הריון בראיון עבודה

“אני הולכת היום לראיון עבודה וחוששת שידחו אותי כי אני אמא לבן שנתיים וחצי. מותר לשאול אותי בראיון על מצבי   המשך קריאה »

תמשיכו לאסוף ראיות. גם הקלטות

מי שעוסק בתביעות אפליה והטרדה מינית בעבודה יודע שבלי ראיות מאוד קשה להוכיח אפליה. צובעים את הפיטורים או ההחלטות בצבעים   המשך קריאה »

איסור להפלות בשל מקום מגורים

בדצמבר 2014 נוספה לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה עילה חדשה של אפליה אסורה, והיא “מקום מגורים”: מעסיק אינו רשאי להפלות עובד   המשך קריאה »

נדחתה תביעת עובדת שטענה לפיטורים עקב נטייה מינית

בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב דחה תביעה של עובדת, שטענה שפוטרה בשל נטייתה המינית. בית הדין קבע כי התובעת   המשך קריאה »