פשרה כספית עם מקום העבודה והמטריד

בדרך כלל לפני שמגישים תביעה אזרחית יש פנייה מוקדמת לצד השני, שלאחריה מוחלט אם לגשת לערכאות. הפנייה המוקדמת יכולה להניב פשרה כספית מחוץ לכותלי בית המשפט. זה עניין שבשגרה בתביעות אזרחיות רגילות, כולל תביעות בבתי הדין לעבודה. קודם כותבים מכתב. מסתדרים? יש פשרה? יופי. אין פשרה? הולכים הלאה להגיש תביעה לבית הדין.

כך גם, בדרך כלל, בתביעות אזרחיות על הטרדה מינית בעבודה. אני כותבת בדרך כלל כי לעיתים נכון ורצוי להגיש את התביעה מיד בלי פנייה מוקדמת.

אז כאשר מגיעה מתלוננת עם טענות להטרדה מינית, נגד מקום העבודה או נגד המטריד, או שניהם, השלב הראשון בדרך כלל הוא כתיבת מכתב לצד השני. במכתב אני מבהירה את מחדליו המשפטיים של המעסיק או של המטריד ודורשת פיצוי כספי על הטרדה מינית או התנכלות או שניהם. בשלב הבא, אחרי ששמצים את האפשרות לפשרה, מגישים תביעה כספית לבית הדין לעבודה על הטרדה מינית.

כמו בכל סכסוך משפטי, כך גם במחלוקת סביב הטרדה מינית בעבודה, מתנהל לעיתים משא ומתן ענייני שבסופו מגיעים לפשרה כספית, שבסופה כל אחד נשאר עם טענותיו והתובע/ת מוותר/ת על תביעה על הטרדה מינית – תמורת פיצוי כספי.


סחיטה?
טענה נפוצה: לדרוש פיצוי כספי על הטרדה מינית זה סחיטה. כאילו

עצם הפנייה לקבלת פיצוי אינה הולמת את המקרה, מורידה מאמינות המתלוננת ומסגירה את כוונותיה כמי שרוצה לעשות קופה. אפשר להבין מאיפה זה בא, הצד השני לעיתים יסכים ישלם יותר ובלבד שלא ידבק בו הכתם של הטרדה מינית, מה שלא היה עושה בתביעה כספית רגילה.
קיראו מאמר שכתבתי לעיתון הארץ:
מה בין דרישה כספית עניינית לבין סחיטה

יש מקרים שבהם הצדדים מחליטים ללכת לגישור וללבן ביניהם את כל נושא ההטרדה המינית ולעיתים גם לסגור בהליך זה את סכום הפיצוי על הטרדה מינית. אגב, גם בתי הדין לעבודה שולחים בדרך כלל את הצדדים לגישור אחרי הגשת התביעה, כך שקיומו לפני הגשת תביעה לפעמים מוזיל עלויות ומייתר התדיינויות ממושכות.

קיראו עוד באתר של עו"ד מיה צחור:

הפיצוי על הטרדה מינית שונה ממקרה למקרה ונקבע, בין היתר, על פי חומרת המקרה, טיב הראיות, מספר השנים שהעובדת עבדה, הפסיקה הרלוונטית במקרים דומים, הנכונות של הצדדים\ וכמובן, והכי חשוב – הרצון של המתלוננת על הטרדה מינית. הליך משפטי הוא דבר מורכב ולא כל אחת מוכנה לו. לפעמים מתלוננת על הטרדה מינית מחליטה להתפשר על מנת לשים במהרה קץ לפרשה ולהמשיך הלאה. לפעמים היא עומדת על הגשת תביעה הטרדה מינית מסיבות שונות. כל מקרה ונסיבותיו.


דמי שתיקה?
פיצוי כספי לפני תביעה אינו "דמי שתיקה", פשרות כספיות מקובלות בכל התדיינות משפטית, גם בהטרדות מיניות.

קיראו מאמר שכתבתי לעיתון הארץ:
פיצוי כספי זה לא דמי שתיקה

להלן אביא כמה דוגמאות לפשרות כספיות בתיקי הטרדה מינית בעבודה:

  • עובדת התלוננה כי מנהל בכיר במקום העבודה היה נוהג לקחת אותה לפני העבודה ואחריה לקיים יחסי מין במכוניתו. הוא גם עשה כלפיה מעשים מגונים במהלך שעות העבודה. זה מקרה חמור של הטרדה מינית מצד מנהל בכיר כלפי עובדת זוטרה חד הורית שמצאה את עצמה מנהלת מערכת יחסים משונה, כהגדרתה. לקח לה זמן להבין שזה לא היה "רומן", אלא ניצול מיני. אותו מנהל שילם לעובדת פיצוי כספי של 150,000 שקל.
  • רומן מתמשך, מערכת יחסים בהסכמה, בין מנהל לבין עובדת הכפופה לו. כאשר ניסתה להפסיק את מערכת היחסים, חזר המנהל וביקש קיום יחסי מין כתנאי להישארותה בעבודה. המנהל שילם בהסכם פשרה 90,000 שקל.
  • העובדת ניהלה רומן עם הממונה. הרומן הסתיים והעובדת מצאה את עצמה ללא ההטבות הכספיות שהיו לה ערב סיום הרומן. כלומר, זו התנכלות על רקע הפסקת הקשר המיני ביניהם. בסופו של דבר גם פוטרה. הפיצוי – 45,000 ש"ח. במקרה אחר שנסיבותיו דומות סכום הפיצוי היה 74,000 ש"ח.
  • מעביד יזם קיום יחסי מין עם עובדת כאשר היו יחד בנסיעה לצפון במסגרת העבודה, מחוץ למשרד. העובדת נענתה להצעה. המעביד טען הכול היה בהסכמה, היא אפילו התחילה איתי, העובדת טענה – הייתי קפואה, בהלם, לא ידעתי מה אני עושה, זו הטרדה מינית, לא הסכמה. הצדדים ניהלו הליך גישור שבסופו שילם הממונה לעובדת פיצוי בסכום של 90,000 שקל.
  • עובדת ניקיון הגישה תלונה על הטרדה מינית נגד מנהל במקום העבודה, שנגע בה בשירותים בזמן שהיא ניקתה. היא הגישה תלונה למקום העבודה, המנהל ננזף, ולאחר מכן הגישה תביעה כספית נגדו. התיק במשטרה, אגב, נסגר. המנהל שילם לה 30,000 שקל. זו היתה הטרדה חד פעמית לכאורה, אך הנזק לעובדת היה רב מנשוא שכן היא נאלצה לשלם מחיר אישי כבד על כך שגבר אחר נגע בה.
  • עובדת בחברת תקשורת גדולה הגישה תלונה על הטרדה מינית במקום העבודה, בשל מעשים מגונים מצידו של מנהל שלה. החברה ביררה את התלונה על ההטרדה המינית ופיטרה את העובד. העובדת הגישה תביעה כספית נגד המנהל הממונה וזה שילם לה 30,000 שקל בהסכם פשרה, עוד לפני הגשת תביעה.
  • העובדת הגישה תלונה על הטרדה מינית. המעביד קיים בירור ומצא שהממונה הטריד. אבל מי שהועבר מתפקידו היתה העובדת ולא המטריד. הוא אפילו קודם. המעביד שילם פיצוי של 25,000 ש"ח, והמטריד – 45,000 ש"ח.
  • המעביד נהג לאונן מול העובדת, במשרדו, ולאמר לה כמה שהוא אוהב אותה. העובדת התפטרה כי לא יכלה לשאת זאת יותר. המעביד שילם 50,000 ₪. בזמנו זה היה הפיצוי המקסימלי שבחוק למניעת הטרדה מינית;
  • הממונה אמר לעובדת שעליה לשכב איתו כשהוא ירצה בכך. כחלק מתפקידה. היא סירבה והוא פיטר אותה כשסירבה. בעקבות הטיפול המשפטי, העובדת הוחזרה לעבודה, המנהל פוטר וגם שילם למתלוננת פיצוי כספי בסכום של 50,000 ₪, שהיה בזמנו הפיצוי המקסימלי שבחוק למניעת הטרדה מינית.
  • יחסי מין בהסכמה בין ממונה לבין מי שכפופה לו. לעיתים עם מערכת יחסים חיצונית הנלווית לכך ולעיתים רק מין בעבודה. הממונה שילם 80,000 שקל לעובדת שטענה כי ניצל אותה וכי התנהגותו מהווה הטרדה מינית. היא טוענת ניצול מיני, הוא טוען אהבה. בסופו של דבר התפשרו.

קיראו עוד באתר של עו"ד מיה צחור:

אלו מקצת מהדוגמאות, רובן ככולן מהשנים הראשונות של החוק למניעת הטרדה מינית, עוד בטרם תוקן סכום הפיצוי ל-120,000 שקל. ישנן גם פשרות בתיקי הטרדה מינית בסכומים גבוהים הרבה יותר, הכול לפי המקרה, הנסיבות, ההקשר, המצב המשפטי במקרים דומים, נכונות הצדדים להגיע לפשרה. בשל הסודיות שחלה על חלק מהמקרים הבאתי רק דוגמאות מספר, בשינוי פרטים מזהים. כל תיק וכל מקרה לפי נסיבותיו.

מה ההגדרה של הטרדה מינית בעבודה

כשעובדת במקום העבודה מרגישה הטרדה, השאלה הראשונה היא האם זו בכלל הטרדה מינית לפי החוק למניעת הטרדה מינית. אם זו   המשך קריאה »

ייעוץ משפטי הטרדה מינית בעבודה

בעמוד זה הסבר על מטרת הייעוץ המשפטי גם למתלוננים/ות וגם למי שנגדם מוגשת תלונה על הטרדה מינית בעבודה.  יש לי   המשך קריאה »

מעסיק זה לא בית משפט (אבל אין לו ברירה)

בית הדין הארצי לעבודה: "התוצאות הקשות הנובעות מייחוס כותרת של ביצוע עבירת מין או עוולת מין, ולו כזו שנמצאת ברף   המשך קריאה »

הטרדה מינית מילולית: התייחסויות מיניות חוזרות

כשאני כותבת מכתב למעסיק או ממונה ובו אני מפנה את תשומת ליבו לכך שהטריד עובדת שלו מינית, משום שבישיבה של   המשך קריאה »

הצעות חוזרות בעלות אופי מיני: מתי זו הטרדה מינית

יש שש הגדרות למה נחשב להטרדה מינית לפי החוק למניעת הטרדה מינית: סחיטה באיומים לביצוע מעשה מיני, מעשה מגונה, הצעות   המשך קריאה »

ומה אם זו רק הצעה מינית אחת ויחידה?

בחוק למניעת הטרדה מינית כתוב שרק הצעות חוזרות בעלות אופי מיני ייחשבו להטרדה מינית. הגדרה נוספת של החוק למניעת הטרדה מינית היא:   המשך קריאה »

פסק דין בתביעה שייצגתי: מעסיק ישלם פיצוי חסר תקדים על פגיעה בכבודו של עובד וגם יחזיר אותו לתפקידו

בית הדין פסל את החלטת מנכ"ל החינוכית להעביר עובד מתפקידו, בשל אות הקלון שדבק בו כאילו ביצע הטרדה מינית והפגיעה   המשך קריאה »

התייחסות מבזה או משפילה ביחס למיניות או לנטייה מינית: הסבר ופסקי דין

שש הגדרות להטרדה מינית בחוק למניעת הטרדה מינית. עמוד זה מוקדש להסבר על ההגדרה החמישית והיא: "התייחסות מבזה או משפילה   המשך קריאה »

פסק דין: אמירה גסה אחת אינה סיבה לפיטורים

עובדות פסק הדין בקצרה: התובע שימש מאמן שחיה של קבוצת הבוגרים של הנתבעת, במשך 14 שנה.  במקביל להליכים לחידוש חוזה   המשך קריאה »

פסק דין: לא כל אמירה גסת רוח ושוביניסטית היא הטרדה מינית

פסק דין של בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב (אוגוסט 2016) עסק באמירות של מנהל כלפי עובדת וקבע כי הן   המשך קריאה »

300,000 שקל לעובדת על סביבת עבודה רוויית תכנים מיניים

העובדת, מזכירה רפואית בבית חולים שבבעלות המדינה, עבדה בכפיפות למנהל במשך כ-8 שנים. כשנה לאחר תחילת עבודתם המשותפת החל המנהל   המשך קריאה »

בעילה אסורה בהסכמה, אונס ומעשי סדום – האם נכללים בהגדרות ההטרדה המינית?

בחוק למניעת הטרדה מינית מופיעות ההתנהגויות המהוות הטרדה מינית בעבודה: סחיטה באיומים לביצוע מעשה מיני, מעשה מגונה, הצעות חוזרות בעלות   המשך קריאה »

ניצול יחסי מרות

רבות מהפונות אליי מגיעות עם סיפור על קשר בהסכמה עם הבוס. לכאורה רומן. בוס, עובדת, קשרי מין ולעיתים קשרים גם   המשך קריאה »

רומן בעבודה או ניצול מרות?

כלל הוא שמתלוננת הטוענת להטרדה מינית במקום העבודה תידרש להוכיח קיומן של התנהגויות חוזרות בעלות אופי מיני, וכי הראתה למטריד   המשך קריאה »

ניצול יחסי מרות האם צריך להוכיח פחד

טור דעה מאפריל 2014 בעקבות חשיפת החקירה נגד סילבן שלום. כלי התקשורת שפרסמו את גרסתה של המתלוננת נגד סילבן שלום שלחו   המשך קריאה »

300,000 שקל פיצוי לעובדת סיעודית שנאנסה על ידי מעסיקה

בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע קיבל במלואה תביעה כספית של עובדת סיעודית, אזרחית מולדבה, שטענה להטרדה מינית בעבודה, מעשים   המשך קריאה »

פסק דין: פיצוי של 40,000 שקל לעובדת סיעודית על הטרדה מינית

"גרסה מתפתחת אופיינת לנפגעי עבירות מין. יש לשרש את השיח על 'דרך נכונה', 'רצויה' או 'מקובלת' להתמודד עם פגיעה מינית.   המשך קריאה »

פסק דין: גידופים מיניים אינם "מעשה קונדס"

בפסק הדין (27.8.18, השופט אורן שגב) נדונו השאלות הבאות: האם התובע נחשף להטרדות מיניות מצד עובד הנתבעת? האם הנתבעת פעלה בעניין בהתאם   המשך קריאה »

פסק דין: האם מתירנות מינית מצד תובעת רלוונטית בשאלה אם היתה הטרדה מינית

עובדת הגישה תביעה נגד החברה המעסיקה, חברה המפעילה מרפאות שיניים ונגד רופא השיניים מנהל המרפאה. העובדת הועסקה כמנהלת מרפאה. בית   המשך קריאה »

פסק דין: פיצוי חריג של מיליון שקל פיצוי לעובדת שהבוס ניצל אותה מינית

בית הדין קבע פיצוי חריג על הטרדה מינית לעובדת בחברת הסעות שנוצלה מינית על ידי סדרן רציפים. הנתבע בחושיו זיהה   המשך קריאה »

הטרדה מינית: ההקשר הפסיכולוגי של ניצול יחסי מרות

במרס 2008 ארגנתי כנס לציון 10 שנים לחוק למניעת הטרדה מינית בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית, במסגרת הקליניקה שניהלתי לזכויות נשים   המשך קריאה »

הטרדה מינית: מהי התנכלות

החוק למניעת הטרדה מינית אוסר התנכלות. התנכלות מוגדרת כפגיעה מכל סוג שהוא שמקורה בהטרדה מינית, או בתלונה או בתביעה, שהוגשו   המשך קריאה »

הטרדה מינית מהי מסגרת יחסי עבודה?

כשמדובר בהצעות מיניות חוזרות או בהתייחסויות מיניות חוזרות, התנהגות המציע תיחשב להטרדה מינית גם אם העובד לא הראה כי אינו   המשך קריאה »

הטרדה מינית בעבודה – שאלות ותשובות

כל האינפורמציה בהרחבה על הטרדה מינית במקום עבודה, מאמרים והסברים מהניסיון, כתבתי בדף הראשי הטרדה מינית בעבודה. כאן ריכזתי שאלות נפוצות   המשך קריאה »

הטרדה מינית בעבודה מה אפשר לעשות

ארבע אפשרויות עומדות בפני נפגעי הטרדה מינית במקום העבודה והם יכולים לממש את כולן: תלונה על הטרדה מינית אצל המעביד,   המשך קריאה »

תביעה כספית על הטרדה מינית בעבודה – הפיצוי

120,000 שקל זהו סכום הפיצוי המירבי ללא הוכחת נזק שאפשר לתבוע בבית הדין לעבודה בתביעה על הטרדה מינית במקום העבודה.   המשך קריאה »

הטרדה מינית: למה תביעה כספית ולא משטרה

מאמר זה כתבתי בדצמבר 2013, בעקבות סגירת תיק החקירה נגד העיתונאי עמנואל רוזןקול דממה דקה זה אנדרסטייטמנט לאוושת סיומה של פרשת   המשך קריאה »

מדוע הגשת תביעה כספית עדיפה לעיתים על תלונה במשטרה

כאשר מתלוננת באה אליי עם סיפור של הטרדה מינית, ואני פורשת לפניה את האפשרויות העומדות בפניה במקרה של הטרדה מינית   המשך קריאה »

הליכי הדיון בתביעות נזיקיות על הטרדה מינית

החוק למניעת הטרדה מינית מאפשר לתבוע, בנוסף לפיצוי ללא הוכחת נזק על הטרדה מינית בסכום של 120,000 שקל, פיצוי נזיקי    המשך קריאה »

הטרדה מינית: מה בין דרישה כספית לסחיטה

במאמר שפורסם ב"הארץ" (25.10.06), שכותרתו "לא כולן שוות 50,000", הסברתי שדרישה לפיצוי כספי בגין הטרדה מינית, אינה בהכרח סחיטה. החוק   המשך קריאה »

פיצוי כספי, לא דמי שתיקה

מה זה בעצם משא ומתן לפשרה כספית על הטרדה מינית, מה היתרונות לנפגע/ת ההטרדה המינית. אין ממש בביקורת הציבורית כאילו   המשך קריאה »

גישור בעניין הטרדה מינית הזדמנות לתיקון

במסגרת עיסוקי בתחום אני מגישה תביעות על הטרדה מינית בבתי הדין לעבודה, לפיצוי כספי או לצווים מבית הדין נגד התנכלות   המשך קריאה »

עזיבת מקום העבודה בגלל תלונה על הטרדה מינית

החוק למניעת הטרדה מינית מגדיר מהי הטרדה מינית וגם נותן אפשרויות לפעולה: תלונה על הטרדה מינית במקום העבודה, תביעה כספית   המשך קריאה »

ראיות בתביעת הטרדה מינית

כשאני מבררת בפגישת הייעוץ אם יש ראיות להטרדה המינית הנטענת, התשובה היא בדרך כלל מחקתי הכול. מוחקים כי הממונה דרש למחוק, או   המשך קריאה »

בג"ץ: עובדת שהוטרדה והתפטרה זכאית לזכויות כאילו פוטרה

בצעד נדיר ביטל בית המשפט העליון (פברואר 2019) פסק דין של בית הדין הארצי לעבודה, שקבע כי עובדת שהתפטרה בשל   המשך קריאה »

בירור תלונה על הטרדה מינית שלב אחר שלב

היגשת תלונה על הטרדה מינית?הוגשה נגדך תלונה על הטרדה מינית?איך זה אמור להתנהל, מה חובות המעסיק. בעמוד הזה הבאתי את   המשך קריאה »

בירור הטרדה מינית בלי תלונה, בשל שמועה

נניח יש שמועה במקום העבודה שממונה מנהל מערכת יחסים אישית עם עובדת הכפופה לו. אם הוא לא מדווח על הקשר   המשך קריאה »

20,000 שקל פיצוי על אי בירור תלונה על הטרדה מינית

עורכת דין במשרד עורכי דין הגישה תביעה כספית נגד שותף במשרד עורך דין ששם עבדה. התביעה הוגשה על כך שהמשרד   המשך קריאה »

מתי אפשר לתבוע את מקום העבודה המעסיק על הטרדה מינית

עובדים ועובדות המתלוננים על הטרדה מינית בעבודה מבקשים לתבוע פיצוי כספי על ההטרדה המינית עצמה ועל הנזק שנגרם להם. למשל: נזק נפשי,   המשך קריאה »

אחראית חיצונית לבירור תלונות על הטרדה מינית

במסגרת עבודתי והתמחותי בנושא הטרדה מינית בעבודה אני מציעה את עצמי לתפקיד אחראית (ממונה) במקומות עבודה לבירור תלונות על הטרדה   המשך קריאה »

הטרדה מינית: כשמעסיק לא ממלא חובותיו

שורה של חובות מוטלות על המעסיק – מקום העבודה מכוח החוק למניעת הטרדה מינית והתקנות למניעת הטרדה מינית. קיראו כאן   המשך קריאה »

הטרדה מינית הפרת חובות מעסיק: בית הדין חייב תובע להגיש תביעה גם נגד המטרידה

החוק למניעת הטרדה מינית נותן לנפגע/ת הטרדה מינית אפשרות לנקוט בהליכים משפטיים שונים לפי בחירתו/ה: נקיטת הליך פלילי; תלונה במקום   המשך קריאה »

תפקיד בית הדין בהנחלת נורמות למניעת הטרדה מינית

מיד לאחר פרסום פסק הדין בעניין ניצול יחסי מרות (מרס 2008) הירצתה השופטת (כתוארה אז) ורדה וירט לבנה, המשמשת היום   המשך קריאה »

התיישנות בתביעות על הטרדה מינית

עד ליום 1 בינואר 2012 היתה ההתיישנות על תביעות מכוח למניעת הטרדה מינית – שלוש שנים בלבד. הגבלת ההתיישנות בתביעות   המשך קריאה »

פיצוי לעובדת שהועברה מתפקידה כי המנהל נמשך אליה

פיצוי של 100 אלף שקל נפסק לסגנית מנהל בבית ספר חרדי שהועברה מתפקידה בשל משיכה של המנהל אליה ולחציה של   המשך קריאה »

הטרדה מינית בהייטק

העיתון דה מארקר פירסם כתבת עומק בנושא הטרדות מיניות בהייטק הישראלי. בדף זה אביא ציטוטים עיקריים שלי מתוך תשובות לשאלות   המשך קריאה »

החוק והתקנות למניעת הטרדה מינית

בקישורים הבאים תוכלו לעיין בחוקים ובתקנות למניעת הטרדה מינית בעבודה, התשנ"ח – 1998. החוק למניעת הטרדה מינית התשנ"ח – 1998 חוק   המשך קריאה »

החוק למניעת הטרדה מינית – נוסח החוק

חוק למניעת הטרדה מינית תשנ"ח 1998מטרת החוק1. חוק זה מטרתו לאסור הטרדה מינית כדי להגן על כבודו של אדם, על   המשך קריאה »

תקנות למניעת הטרדה מינית ותקנון הטרדה מינית

תקנות למניעת הטרדה מינית (חובות מעביד), תשנ"ח-1998* בתוקף סמכותי לפי סעיפים 7(ד) ו-13 לחוק למניעת הטרדה מינית, תשנ"ח-1998 (להלן –   המשך קריאה »

קרא לעובדת זנזונת וישלם 50,000 שקל פיצוי

נפסק פיצוי של 50 אלף שקל על הטרדה מינית לעובדת במועצה מקומית, שטענה כי גזבר המועצה כינה אותה בכמה הזדמנויות   המשך קריאה »

שתיית אלכוהול מגופה של מלצרית (באדי שוט) – הטרדה מינית

מנהל בר בתל אביב קרא למלצרית בסיומה של המשמרת והזמין אותה, מול לקוחות הבר שאיתם התיידד באותו הערב, לעשות עמם   המשך קריאה »